Świadectwo pracy – obowiązki pracodawcy

program do faktur 01/10/2020 brak odpowiedzi
 

Świadectwo pracy to dokument, który powinien otrzymać pracownik danej firmy zaraz po wygaśnięciu stosunku pracy. Zobacz, jakie obowiązki dotyczące świadectwa pracy ciążą na pracodawcy – ile ma czasu na jego dostarczenie oraz co mu grozi, gdy tego nie zrobi.

Świadectwo pracy – czy jest konieczne?

Świadectwo pracy to bardzo ważny dokument, który pozwala ustalić uprawnienia wynikające ze stosunku pracy uprawnień z ubezpieczeń społecznych. To na jego podstawie uzyskujemy urlop u kolejnego pracodawcy oraz ustalamy okresy składowe do emerytury. Świadectwo pracy musi zostać wydane pracownikowi przez pracodawcę. Obowiązek ten jest regulowany przez Kodeks pracy i powstaje z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Dzięki nowelizacji Kodeksu Pracy z 7 września 2019 roku określony został termin, w którym pracownik powinien takie świadectwo otrzymać. Dotychczasowy termin określany jako „niezwłoczny” został bardziej doprecyzowany w art. 97§ 1 Kodeksu Pracy:

„W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy […]”

Jak widać w powyższym przepisie, świadectwo pracy musi być wydane w dniu, w którym wygasł stosunek pracy.

Warto wiedzieć, że jeżeli pracodawca nie ma możliwości przekazania świadectwa pracy bezpośrednio do rąk własnych pracownika to, w ciągu 7 dni, musi je wysłać drogą pocztową lub inną na ostatni znany pracodawcy adres pracownika. Pozwoli to uchronić pracodawcę przed zarzutem niedopełnienia niezwłocznego obowiązku wydania świadectwa pracy. To korzystne rozwiązanie, bowiem za brak dostarczenia świadectwa pracy pracownikowi, pracodawcy grozi grzywna do 30 tys. Złotych.

Co powinno się znaleźć w świadectwie pracy?

W świadectwie pracy powinny znaleźć się informacje dotyczące:

  • okresu i rodzaju wykonywanej pracy,
  • obejmowanych stanowisk,
  • trybu rozwiązania i/lub okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy,
  • ustaleń uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.

Co można zrobić, gdy pracodawca nie chce wydać świadectwa pracy?

Według prawa, brak wydania świadectwa pracy jest czynem nielegalnym. W takiej sytuacji pracownik może pozwać pracodawcę. Artykuł  97 § 1 Kodeksu Pracy daje pracownikowi możliwość wystąpienia do właściwego sądu pracy z żądaniem nałożenia na pracodawcę obowiązku wydania świadectwa pracy:

„W przypadku niewydania przez pracodawcę świadectwa pracy pracownikowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania świadectwa pracy”

Powyższy przepis dotyczy też sytuacji, gdy pracownik otrzymał świadectwo pracy, ale było ono sporządzone niepoprawnie. Jeżeli pracownik po odebraniu świadectwa stwierdzi, że zawiera ono błędy, może on żądać od pracodawcy jego sprostowania. Pracodawca ma na to 7 dni od jego otrzymania. Jeżeli pracodawca przekroczy ten termin to pracownik ma prawo do wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *