Zmiany w opodatkowaniu w 2019

program do faktur 16/02/2019 brak odpowiedzi
 

Czy rząd szykuje dla nas jakieś zmiany podatkowe w 2019?

Przedsiębiorców czekają zmiany. Rząd bierze się za podatki. Zmiany będą duże i kompleksowe. Upraszczanie i uszczelnianie – to cele opublikowanej noweli podatkowych ustaw autorstwa resortu finansów. Większość zmian ma obowiązywać od nowego roku. W artykule przedstawię najważniejsze zmiany, które szykuje rząd w 2019roku.

Niższy CIT

Najmniejsze spółki (przychody do 1,2 mln euro rocznie) i zaczynających biznes ucieszy 9-proc. CIT. Teraz płacą 15 proc., a pozostałe spółki 19 proc. Według MF skorzysta z tego 440 tys. podatników CIT. Co ważne, jest to rozwiązanie dla spółek, a nie dla prowadzących działalność gospodarczą.

Exit tax

Chodzi o podatek od niezrealizowanych zysków w związku z przeniesieniem aktywów firmy do innego państwa. Ustawodawca wskazuje na przypadki utraty przez dotychczasowe państwo siedziby podatnika bądź miejsca prowadzenia działalności (Polskę) prawa do opodatkowania dochodów, które zostały faktycznie wypracowane w okresie, w którym dany podatnik podlegał polskiemu prawu podatkowemu. Choć dokładne koszty przeprowadzki biznesu nie są jeszcze znane, nieoficjalnie przyjęto opodatkowanie dochodów z niezrealizowanych zysków na poziomie podstawowych stawek PIT i CIT.

Kryptowaluty

Polski rząd postanowił ucywilizować temat kryptowalut. Przychody osiągane z obrotu cyfrowymi pieniędzmi mają być traktowane jako przychody z kapitałów pieniężnych. Stawka wyniesie 19 proc., a strat nie będzie można odliczyć. Co ciekawe, jako przychód nie będzie traktowana działalność gospodarcza giełd kryptowalut.

Firmowe samochody

Zmiana zasad rozliczania firmowych samochodów osobowych. Ministerstwo chce, by było jak z VAT: kto je wykorzystuje na cele prywatne odlicza 50 proc. VAT i – jeśli wejdą zmiany w ustawie o PIT i o CIT – zaliczy tylko połowę wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Całe nakłady rozliczymy w firmie, prowadząc szczegółową ewidencję przebiegu auta, z której wynika, że jeździmy nim tylko służbowo. Przedsiębiorcy na tym stracą, bo dziś, jeśli zaliczą samochód do środków trwałych, wrzucają w koszty wszystkie wydatki.

Ulga mieszkaniowa

Zmiany zakładają wydłużenie do 3 lat okresu, w jakim musi nastąpić wydatkowanie na nabycie własności innego mieszkania czy domu celem skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Oznacza to, że podatnicy, którzy nie będą chcieli zapłacić podatku PIT od przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości, będą mieli o rok więcej na wydanie uzyskanej korzyści finansowej na zakup innego lokum.

PIT dla rolników

Nowela ustawy o ubezpieczeniach społecznych rolników wprowadziła nową instytucję – umowę o pomocy przy zbiorach. Ta reguluje zasady zatrudniania przez rolnika jego pomocników. Zgodnie z art. 20 aktu, dochody uzyskane z tytułu takiej umowy są zakwalifikowane do tzw. przychodów z innych źródeł i jako takie podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Oznacza to, że zatrudniony zapłaci 18 proc. PIT od dochodów nieprzekraczających 85 528 zł.

Kasy fiskalne online w 2019 roku

W pierwszej kolejności kasy fiskalne online będą musieli wprowadzić w swoich działalnościach podatnicy wykonujący następujące czynności:

  • usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania)
  • usługi zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
  • dostawa benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;

Powyższe czynności będą musiały być rejestrowane na kasach online’owych już od 1 stycznia 2019 r. W praktyce oznacza to, iż mechanicy, wulkanizatorzy, właściciele stacji paliw itp. będą musieli zakupić, zgłosić w urzędzie skarbowym i zafiskalizować nowe urządzenia jeszcze w 2018 r. – tak by od nowego roku już ewidencjonować sprzedaż zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Eksperci przyznają jednak, że nawet poszczególne elementy pozytywnych zmian, mogą być niekorzystne dla podatników. Trudno też znaleźć eksperta, który potwierdziłby, że pakiet uchwalonych zmian jest zgodny z filozofią 3xP, o której mówi Ministerstwo Finansów, a więc przejrzystych, prostych i przyjaznych podatków.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *