Cyberataki – co powinieneś o nich wiedzieć?

Szybka Faktura 01/12/2023 brak odpowiedzi
 

Dane przechowywane w sieci komputerowej czy systemie informatycznym są narażone na ataki ze strony cyberprzestępców. Nie bez powodu tak dużo mówi się o konieczności inwestycji w sprawdzone systemy zabezpieczeń. Co trzeba wiedzieć o cyberatakach i jak można uchronić przed nimi firmowe zasoby?

Cyberatak – czym właściwie jest?

Cyberatakiem nazywamy próbę uzyskania nieautoryzowanego dostępu do sieci komputerowej, infrastruktury informatycznej czy osobistego urządzenia. Jego celem jest przede wszystkim kradzież, zmiana lub uszkodzenie ważnych danych. Na ataki ze strony cyberprzestępców narażone są systemy oraz sieci zarówno firmowe, jak i prywatne. Cyberataki to celowe działania, do których przestępcy wykorzystują złośliwe oprogramowania – np. programy szpiegujące. Zazwyczaj stoją za nimi całe zorganizowane grupy, choć zdarza się, że i jeden haker przejmuje kontrolę nad danymi całego przedsiębiorstwa. Korzystając ze wspomnianych oprogramowań, cyberprzestępcy mogą dostać się do systemów zawierających poufne informacje.

Przykłady cyberataków

Zagrożenia ze strony cyberprzestępców przybierają różne formy. Do najczęstszych i najpopularniejszych rodzajów cyberataków zaliczamy:

  • phishing – atak, w którym haker kontaktuje się z ofiarą SMS-em, e-mailem czy przez telefon, podając się za przedstawiciela z urzędu czy instytucji bankowej. Rozmówca jest wówczas nakłaniany do przekazania przestępcy poufnych danych – np. numeru karty czy numeru PESEL. Za powód, dla którego został wykonany telefon/wysłany e-mail, hakerzy podają najczęściej pomyłkę w dokumentacji czy bezpośrednie zagrożenie, przed którym chcą „ostrzec klienta”;
  • malware – atak, w którym haker wykorzystuje złośliwe oprogramowanie mające na celu kradzież, usunięcie lub objęcie kontroli nad danymi. Najbardziej znane oprogramowanie to koń trojański lub robak;
  • DoS/DDoS – atak mający odciąć użytkowników od używanej przez nich sieci lub urządzeń, m.in. poprzez ich całkowite sparaliżowanie. W DoS cyberprzestępca korzysta z jednego komputera, jednak w DDoS do ataku wykorzystywanych jest już kilka urządzeń, co dodatkowo zwiększa poziom zagrożenia.

Cyberataki a skutki dla przedsiębiorstwa

Atak hakerów na firmowy system lub sieć informatyczną może skutkować wyciekiem i ujawnieniem ważnych danych – np. klientów – a to z kolei może spowodować utratę zaufania z ich strony. Pogorszeniu ulega wówczas również ogólny wizerunek marki, co z czasem może wiązać się nawet z jej upadkiem. W przypadku utraty patentu lub planów realizacji kolejnych projektów firma traci z kolei szansę na wybicie się na rynku i osiągnięcie dużego sukcesu. Straty wynikające z cyberataków są więc zarówno finansowe, jak i wizerunkowe.

Jak się chronić przed cyberatakami?

Cyberbezpieczeństwo to działania mające na celu zabezpieczenie urządzeń, firmowych systemów czy sieci informatycznych przed atakami hakerskimi. Chcąc uchronić się przed wyciekiem danych czy innymi skutkami cyberprzestępstw, warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Jednym ze sposobów ochrony zasobów przedsiębiorstwa przed działaniem hakerów są systemy antywirusowe. Dobrym krokiem może się okazać również przeniesienie firmowych danych do chmury, która zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Znaczenie mają również regularne aktualizacje oprogramowania oraz korzystanie z programów pochodzących wyłącznie ze sprawdzonych, legalnych źródeł.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *