Działalność a forma opodatkowania

Szybka Faktura 12/07/2021 brak odpowiedzi
 

Decydując się na założenie działalności gospodarczej, musimy wybrać odpowiednią formę opodatkowania. Zanim złożymy stosowne oświadczenie, powinniśmy zapoznać się z wszystkimi możliwościami, aby ta wybrana przez nas była dla naszej firmy najkorzystniejsza.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych – skala podatkowa

Najpopularniejszą formą opodatkowania jest opodatkowanie na zasadach ogólnych – czyli inaczej skala podatkowa. To właśnie z niej korzystają zarówno osoby prowadzące własną działalność, jak również osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych oraz umowy o pracę. Stawka podatku dochodowego wynosi w tym przypadku 17% – jeżeli dochody nie przekraczają 85 528 zł rocznie – oraz 32% – przy wyższych dochodach. Wszyscy opodatkowani na zasadach ogólnych mają prawo do różnego rodzaju ulg i odliczeń.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, mamy do czynienia z większą ilością stawek opodatkowania. Zależna jest ona od charakteru działalności gospodarczej, którą prowadzimy. Należy pamiętać, że przychodu nie możemy pomniejszyć o koszty jego uzyskania. Z ryczałtu nie mogą korzystać osoby, które uzyskały przychody wyłącznie z działalności spółki, a suma przychodu wspólników była większa niż 250 000 euro, a także ci, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągnęli przychód z działalności powyżej 250 000 euro. Tej formy opodatkowania nie mogą również wybrać przedsiębiorcy prowadzący lombardy, apteki, handel wartościami dewizowymi i częściami do mechanicznych pojazdów oraz osoby, które wytwarzają wyroby objęte akcyzą.

Podatek liniowy

Niezależnie od dochodu, podatek liniowy wiąże się zawsze z jedną stawką, wynoszącą 19%. Jest to więc dobre rozwiązanie kiedy nasz dochód rośnie i rezygnujemy ze skali podatkowej. Wybierając podatek liniowy, mamy obowiązek odprowadzać co miesiąc lub co kwartał zaliczki – podobnie sytuacja wygląda w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych. Jeżeli chodzi o roczne rozliczenie, wybieramy PIT-36L.

Karta podatkowa

Nieco inną formą opodatkowania działalności gospodarczej – głównie dla konkretnej grupy przedsiębiorstw – jest karta podatkowa. Wysokość podatku zależy w tym przypadku od indywidualnych kwestii, takich jak rodzaj prowadzonej działalności, liczba zatrudnionych, miejscowość, w której jest wykonywana czy jej rozmiar. Przedsiębiorcy, którzy mogą wybrać tę formę opodatkowania to m.in. nauczyciele prowadzący lekcje na godziny, przedsiębiorcy handlujący żywnością, kwiatami czy tytoniem, przedsiębiorcy z branży rozrywkowej, przedstawiciele wolnych zawodów, osoby oferujące transport przy użyciu jednego środka transportu czy też przedsiębiorcy prowadzący handel detaliczny produktami nieżywnościowymi.

Podczas prowadzenia działalności gospodarczej, mamy prawo do zmiany formy opodatkowania, jeżeli uznamy, że obecna nie jest dla naszej firmy do końca korzystna. Musimy jedynie dostosować się do konkretnych terminów. Zmiana przeprowadzana jest często poprzez aktualizację danych
w CEIDG.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *