Faktury do paragonów w 2020 roku – jakich błędów się wystrzegać?

program do faktur 24/04/2020 brak odpowiedzi
 

Z dniem 1 stycznia 2020 roku weszły w życie nowe przepisy regulujące kwestię wystawiania faktur do paragonów. Od tego czasu sprzedawca może wystawić fakturę z NIP – em jedynie wtedy, gdy na paragonie został umieszczony numer identyfikacji podatkowej nabywcy towaru lub usługi. Wyjaśniamy, na jakie błędy należy uważać w związku z obecnie obowiązującym prawem.

Wystawienie faktury do paragonu bez NIP – u

Od początku 2020 roku sprzedawcy oraz podatnicy, którzy chcą odliczyć VAT w prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, muszą pamiętać o tym, że obecnie nie ma możliwości wystawienia faktury zawierającej NIP do paragonu bez NIP – u. Jak wynika z art. 106b ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, która jest potwierdzona paragonem fiskalnym, fakturę na rzecz podatnika można wystawić jedynie wtedy, gdy paragon ten zawiera numer identyfikujący nabywcę towarów lub usług na potrzeby podatku albo podatku od wartości dodanej. Sprzedawcy, który wystawi fakturę niezgodnie z przepisami, organ podatkowy ustali dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 100% kwoty podatku znajdującego się na fakturze. Świadczy o tym ust. 6 wspomnianego artykułu.

Niepoinformowanie sprzedawcy o zakupach dla firmy

Błędem, którego warto się wystrzegać, jest niepoinformowanie sprzedawcy towarów lub usług o tym, że chcemy, by na paragonie został umieszczony nasz numer identyfikacji podatkowej. Jeśli nabywca o tym zapomni, to do paragonu bez NIP – u można wystawić jedynie fakturę dla osoby prywatnej, w przypadku której nie można odliczyć VAT – u.

Pomyłka w numerze identyfikacji podatkowej

Podczas wystawiania paragonu zawierającego numer identyfikacji podatkowej nabywcy towarów lub usług należy zwrócić uwagę na to, by NIP był prawidłowy. Z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wynika, że nie można wystawić faktury zawierającej prawidłowy NIP do paragonu, na którym znajduje się błędny NIP.

Umieszczenie NIP – u w niefiskalnej części paragonu

Nie wszystkie kasy rejestrujące są przystosowane do umieszczenia numeru identyfikacji podatkowej na paragonie fiskalnym. W takiej sytuacji, jeśli nabywcy towarów lub usług zależy na paragonie z NIP – em, sprzedawca powinien od razu wystawić fakturę zawierającą NIP. Jak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, postępowanie polegające na umieszczeniu NIP – u w części paragonu fiskalnego poniżej linii zawierającej logo fiskalne oraz unikatowy numer pamięci, jest nieprawidłowe.

Ujęcie w ewidencji błędnie wystawionej faktury do paragonu

Nabywca towarów i usług, który prowadzi działalność gospodarczą, musi zdawać sobie sprawę z tego, że nie może umieścić w ewidencji błędnie wystawionej faktury – faktury zawierającej NIP, wystawionej do paragonu bez numeru identyfikacji podatkowej. W innym przypadku organ podatkowy ustali mu dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. Świadczy o tym art. 109a ustawy o podatku od towarów i usług.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *