Jednoosobowa działalność – jak przekształcić ją w spółkę?

program do faktur 22/04/2020 brak odpowiedzi
 

Jak wynika z regulacji zawartych w kodeksie spółek handlowych, przedsiębiorca może zostać przekształcony w spółkę kapitałową. W tym celu konieczne jest dokonanie przez niego czynności określonych w przepisach, m.in. przygotowanie planu przekształcenia. Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę niesie za sobą wiele korzyści, zwłaszcza w przypadku gdy firma uległa znacznemu rozwojowi.

Czy warto przekształcić działalność w spółkę kapitałową?

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest rozsądnym rozwiązaniem w przypadku małych firm. Jeśli przedsiębiorstwo mocno się rozwija, lepszą opcję stanowi przekształcenie go w spółkę. W przypadku posiadania jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że za zobowiązania firmy odpowiada całym swoim majątkiem. Przy niewielkim przedsiębiorstwie nie wiąże się to z dużym ryzykiem, natomiast wzrasta ono wyraźnie wraz z rozwojem firmy. Jeżeli mamy do czynienia ze spółką kapitałową, to odpowiedzialność ogranicza się do wysokości wniesionego wkładu. Co ważne, przekształconej spółce przysługują wszystkie prawa i obowiązki przekształcanego przedsiębiorcy. Świadczy o tym art. 5842 § 1 kodeksu spółek handlowych.

Spółki kapitałowe – rodzaje

Od 1 marca 2020 roku pod pojęciem spółki kapitałowej kryje się nie tylko spółka akcyjna oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ale również prosta spółka akcyjna. Spółki te należą do grupy spółek handlowych, których funkcjonowanie regulowane jest przepisami zawartymi w kodeksie spółek handlowych. Poza spółkami kapitałowymi występują także spółki osobowe.

Czynności niezbędne do zmiany przedsiębiorcy w spółkę

Sposób przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową został opisany w art. 5845 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z tym przepisem, niezbędne jest sporządzenie planu przekształcenia przedsiębiorcy wraz z załącznikami, a także opinią biegłego rewidenta. Jak wynika z art. 5846 wspomnianego dokumentu, plan przekształcenia przedsiębiorcy należy sporządzić w formie aktu notarialnego. Z kolei art. 5847 § 1 mówi o tym, że plan przekształcenia powinien zawierać przynajmniej ustalenie wartości bilansowej majątku danego przedsiębiorcy (na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przygotowanie planu dotyczącego przekształcenia). W § 2 artykułu określono, co trzeba dołączyć do planu przekształcenia – projekt aktu założycielskiego, projekt oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy, wycenę składników majątku przedsiębiorcy oraz sprawozdanie finansowe przygotowane dla celów przekształcenia (na ten sam dzień, co ustalenie wartości bilansowej majątku). Poprawność i rzetelność planu przekształcenia musi zostać sprawdzona przez biegłego rewidenta, co wynika z art. 5848 § 1. Poza przygotowaniem planu przekształcenia konieczne jest złożenie oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy, powołanie członków organów spółki przekształconej, zawarcie umowy spółki (lub podpisanie statutu spółki przekształconej), a także wpisanie spółki przekształconej do rejestru i wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG.

 

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *