Jak przygotować firmę do kontroli skarbowej? Kluczowe kroki i wskazówki

Szybka Faktura 16/04/2024 brak odpowiedzi
 

Jednym z głównych celów kontroli skarbowej jest sprawdzenie, czy podatnik wywiązuje się z obowiązków związanych z przepisami podatkowymi. Otrzymanie informacji o planowanej wizycie kontrolera nie musi wiązać się ze stresem – wystarczy odpowiednio się do niej przygotować. O czym szczególnie warto pamiętać przed planowaną kontrolą, aby być przygotowanym na pytania i prośby organów skarbowych?

Na czym polega kontrola skarbowa?

Kontrola skarbowa to proces mający na celu sprawdzenie poprawności rozliczeń podatkowych i rzetelności prowadzonych ksiąg. Organy skarbowe analizują wówczas m.in. dokumenty podatkowe i finansowe danego przedsiębiorcy. W trakcie kontroli firmowa dokumentacja zostaje zabezpieczona – tak, aby można było potwierdzić informacje z ksiąg podatkowych. Kontrole odbywają się zazwyczaj w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli jednak przedsiębiorca wskazał jako miejsce przechowywania firmowej dokumentacji biuro rachunkowe, z którym współpracuje, kontrola odbywa się właśnie tam. Wśród przyczyn kontroli skarbowych wymienia się m.in.:

  • nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych;
  • losowy wybór organów skarbowych;
  • zawiadomienia innych podmiotów.

Aby kontrola mogła mieć miejsce, urząd powinien powiadomić o niej podatnika w terminie określonym przez ustawę. Art. 48 ust. 2 ustawy Prawo przedsiębiorców jasno wskazuje, że takie zawiadomienie musi wpłynąć do przedsiębiorcy od siedmiu do trzydziestu dni przed wszczęciem działań kontrolnych. Podatnik może ponadto wnioskować o przyspieszenie kontroli – wówczas może ona odbyć się przed upływem wspomnianych siedmiu dni.

Przygotowanie dokumentów przed kontrolą

Wiedząc, że zbliża się kontrola skarbowa, warto przygotować dokumenty, których może potrzebować kontroler z Urzędu Skarbowego. Mowa m.in. o księgach rachunkowych, dokumentach księgowych, fakturach, deklaracjach podatkowych czy podpisanych umowach. Podatnicy prowadzący księgowość przy użyciu systemów komputerowych powinni zapewnić organowi skarbowemu dostęp do dokumentacji np. na informatycznym nośniku lub przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Jeśli natomiast dokumenty w firmie są wystawiane w obcym języku, przed kontrolą warto zdecydować się na ich tłumaczenie – organy podatkowe mają pełne prawo wymagać dokumentacji w języku polskim.

Ważne kroki, które warto podjąć przed kontrolą skarbową

Zanim dojdzie do kontroli skarbowej, firma może rozważyć wykonanie audytu wewnętrznego. Umożliwia on analizę finansowej dokumentacji przedsiębiorstwa oraz wszelkich procedur podatkowych i księgowych. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości istnieje szansa na ich wychwycenie jeszcze przed wizytą kontrolera z US. Chcąc jak najlepiej przygotować się do kontroli, po otrzymaniu zawiadomienia warto również skontaktować się z wykwalifikowanym księgowym. Zapewni on firmie wsparcie na wysokim poziomie i przygotuje ją do kontroli m.in. poprzez dokładne sprawdzenie dokumentacji oraz jej ewentualną korektę.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *