Jednoosobowa działalność gospodarcza bez rejestracji – warunki

Szybka Faktura 28/08/2023 brak odpowiedzi
 

Polskie przepisy przewidują możliwość prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej bez konieczności rejestrowania jej w CEIDG. Niezbędne jest jednak spełnienie konkretnych warunków związanych m.in. z wysokością osiąganych przychodów. Kiedy można prowadzić nierejestrowaną działalność gospodarczą?

Działalność nierejestrowana – podstawowe informacje

Nierejestrowana działalność gospodarcza to drobna działalność zarobkowa wykonywana przez osoby fizyczne. Tak jak każda inna działalność musi być ona prowadzona w sposób ciągły we własnym imieniu, jednak nie wymaga rejestracji ze względu na zbyt niskie przychody. Przykładem działalności nierejestrowanej jest sprzedaż własnoręcznie wykonywanych produktów – np. ozdób lub biżuterii – czy organizacja kursów i szkoleń online. Prowadzenie nierejestrowanej działalności gospodarczej można łączyć z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę. Osoba prowadząca działalność bez rejestracji podlega w takim przypadku ubezpieczeniom jako pracownik. A co z osobami bezrobotnymi, które są zarejestrowane
w Urzędzie Pracy? Mogą oni wykonywać działalność nierejestrowaną pod warunkiem, że zamiast umów cywilnoprawnych będą zawierać umowy sprzedaży.

Warunek nr 1: limit przychodów

Jeżeli przychody z prowadzonej działalności gospodarczej nie są wyższe niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, jakie obowiązuje w danym roku, można z powodzeniem prowadzić działalność bez rejestracji. Maksymalny próg przychodów, poniżej którego nie ma obowiązku rejestracji działalności, wynosi aktualnie 2700 zł brutto miesięcznie.

Warunek nr 2: brak działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 5 lat

Nierejestrowaną działalność gospodarczą można prowadzić pod warunkiem, że w ciągu ostatnich pięciu lat nie była wykonywana żadna inna działalność gospodarcza. Nawet jeśli posiadasz już własną jednoosobową firmę, ale przez poprzednich 60 miesięcy była ona zawieszona, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś prowadził małą działalność bez rejestracji. Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest bowiem równoznaczne z tym, że nie jest ona wykonywana.

Warunek nr 3: działalność nie wymaga koncesji

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami bez rejestracji można prowadzić wyłącznie taką działalność gospodarczą, która nie wymaga uzyskania koncesji lub zezwolenia. Jeżeli więc planujesz drobną działalność zarobkową związaną m.in. ze sprzedażą alkoholu, przetwarzaniem odpadów czy ochroną osób lub mienia, jesteś zobowiązany do jej rejestracji oraz uzyskania odpowiedniego pozwolenia – nawet jeśli ma ona generować niewielkie zyski.

Warunek nr 4: firma nie jest zdefiniowana jako działalność gospodarcza

Działalnością nierejestrowaną może być wyłącznie ta, która nie jest kwalifikowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców. Mowa o działalnościach związanych z usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych lub pośrednictwem ubezpieczeniowym, w tym wykonywaniem czynności agencyjnych. Tego rodzaju działalności muszą zostać zarejestrowane.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *