Jednoosobowa działalność gospodarcza i umowa o pracę. Jak pogodzić pracę na dwóch etatach?

Szybka Faktura 30/08/2023 brak odpowiedzi
 

Coraz więcej przedsiębiorców prowadzących jednoosobową firmę decyduje się na jednoczesną pracę na etacie. Bez wątpienia wiąże się to z pewnymi wyzwaniami, jednak często okazuje się najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Jak pogodzić zatrudnienie na umowie z rozwijaniem własnej działalności?

Połączenie pracy na etacie i własnej działalności – korzyści

Prowadzenie własnej firmy przy jednoczesnym zatrudnieniu u innego pracodawcy wiąże się z wieloma zaletami dla przedsiębiorcy. Za taką decyzją przemawia przede wszystkim znaczna oszczędność pieniędzy. W przypadku umowy gwarantującej wynagrodzenie minimalne składki do ZUS-u odprowadza bowiem nie przedsiębiorca, lecz pracodawca. Do obowiązków właściciela JDG należy wówczas jedynie opłacanie składki zdrowotnej – w takiej sytuacji jest ona odprowadzana podwójnie. Połączenie pracy na etacie z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej daje także większy dostęp do potencjalnych nowych klientów. Co więcej, jest to szansa na uzyskanie wyższych dochodów – a w trudniejszym pod względem finansowym okresie ryzyko braku zarobku spada do zera. Dzięki temu przedsiębiorca ma poczucie bezpieczeństwa – nie ma bowiem możliwości, aby został bez żadnego źródła dochodu. To jeden z powodów, dla których na pracę na etacie decydują się przedsiębiorcy utrzymujący rodzinę. Mimo że takie połączenie niesie za sobą wiele korzyści, jest to też niedaleka droga do wypalenia zawodowego i przemęczenia. Chcąc pogodzić rozwój własnej firmy z pracą w innym przedsiębiorstwie, warto szczególnie dbać o zachowanie work-life balance.

Powierzenie części obowiązków specjalistom z zewnątrz

Podczas prowadzenia własnej firmy i jednoczesnej pracy na etacie w pewnym momencie może zabraknąć czasu na podstawowe obowiązki. W takiej sytuacji warto rozważyć oddelegowanie niektórych zadań w ręce podmiotów zewnętrznych. Prowadzenie firmowych mediów społecznościowych, odpowiadanie na maile dotyczące współpracy czy zarządzanie firmową księgowością – to zajęcia, które każdego dnia zabierają cenny czas, a nie dotyczą kluczowych celów związanych z rozwojem. Możesz więc zlecić je specjalistom, a sam zająć się realizacją najważniejszych założeń swojej firmy i pracą na etacie. Pomoc księgowego czy social media specjalisty może się okazać naprawdę nieoceniona – a ich doświadczenie i wiedza może przydać Ci się w przyszłości.

Organizacja pracy i czasu

Chcąc jednocześnie realizować etatowe obowiązki i rozwijać własną działalność, musisz zadbać o odpowiednią organizację czasu oraz pracy. W przeciwnym razie straci na tym albo Twoja firma, albo firma Twojego pracodawcy. Podstawą jest w tym przypadku planowanie – nie tylko większych, ale nawet tych najmniejszych, mniej priorytetowych zadań. Kalendarz lub notatnik to najlepszy towarzysz każdego przedsiębiorcy-etatowca – bez niego zapamiętanie wszystkich deadline’ów, spotkań i konferencji jest niemal niemożliwe. Każdego poranka staraj się planować dzień, dzieląc zadania na te związane z działalnością i te otrzymane od Twojego pracodawcy. Dużą pomocą może się okazać tworzenie list „to do” i wykreślanie konkretnych punktów od razu po ich wykonaniu. Dobrym pomysłem jest także dzielenie pracy na bloki czasowe i orientacyjne określanie czasu, jaki zajmuje realizacja danego zadania.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *