Kiedy rozpoczyna się i kończy okres wypowiedzenia

program do faktur 12/11/2019 brak odpowiedzi
 

Każdą umowę o pracę można rozwiązać z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Dotyczy to zarówno umów na okres próbny, umów na czas określony i na czas nieokreślony. Każda z nich powinna w swej treści zawierać odpowiednie informacje, które określają długość okresu wypowiedzenia. Zasadniczo jest on uzależniony od tego, na jaki czas zawarta jest sama umowa. To, kiedy się zaczyna i kiedy się kończy określają odrębne przepisy. 

Czas trwania wypowiedzenia umowy 

Jak wspomniano, okres wypowiedzenia uzależniony jest od długości jej trwania. Zasadniczo, pracownik może się zgodzić na jego zmianę, ale taka zgoda powinna być wyrażona na piśmie i uwzględniona w treści umowy. W przeciwnym razie, pracownik ma prawo zakwestionować zapisany okres wypowiedzenia, szczególnie jeżeli jest skrócony, i zażądać wprowadzenia zmian zgodnie z przepisami kodeksu pracy. 

Okres wypowiedzenia zależnie od zawartej umowy

Okres wypowiedzenia zależny jest zarówno od rodzaju zawartej umowy (na okres próbny lub na czas nieokreślony/określony) oraz od tego, na jaki czas została zawarta. 

W przypadku umowy na okres próbny mamy do czynienia z trzema rodzajami okresu wypowiedzenia:

  • 3 dni robocze, gdy umowa trwa krócej niż dwa tygodnie;
  • tydzień, gdy umowa trwa dłużej niż dwa tygodnie;
  • 2 tygodnie, gdy umowa trwa trzy miesiące.

W przypadku umowy na czas określony lub nieokreślony, okres wypowiedzenia uzależniony jest od tego, jak długo trwa zatrudnienie danego pracownika u tegoż pracodawcy. Tu również mamy do czynienia z trzema przedziałami czasowymi:

  • 2 tygodnie przy zatrudnieniu, trwającym krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, gdy zatrudnienie trwało co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, gdy zatrudnienie trwało przynajmniej 3 lata. 

Kiedy rozpoczyna się okres wypowiedzenia

Początek okresu wypowiedzenia zależny jest od tego, jak długo trwa samo wypowiedzenie. Poniżej zostały zestawione wszystkie zależności:

  • 3 dni robocze okresu wypowiedzenia – bieg rozpoczyna się następnego dnia, po doręczeniu wypowiedzenia i biegnie wyłącznie przez dni robocze;
  • 1 tydzień, 2 tygodnie okresu wypowiedzenia – bieg rozpoczyna się od najbliższej niedzieli, wypadającej po dniu doręczenia wypowiedzenia. Wypowiedzenie liczone w tygodniach rozpoczyna się w tym samym tygodniu, w którym zostało doręczone, tyle że w niedzielę;
  • 1 miesiąc, 3 miesiące – bieg wypowiedzenia rozpoczyna się od pierwszego dnia miesiąca, który wypada po wręczeniu wypowiedzenia. Trwa pełne miesiące, a ich długość nie ma znaczenia dla samego okresu wypowiedzenia. Przy okresach wypowiedzenia, które wyrażone są w miesiącach, ich bieg rozpoczyna się wraz z początkiem najbliższego, po wręczeniu, miesiąca. 

Koniec okresu wypowiedzenia

Koniec okresu wypowiedzenia również jest uzależniony od tego, jak długo trwa samo wypowiedzenie. Przy trwającym trzy dni, następuje po trzech pełnych dniach. Przy okresach wypowiedzenia, które trwają odpowiednio jeden lub dwa tygodnie, koniec tego okresu przypada po upływie jednego lub dwóch tygodni w sobotę. Przy okresach, które są wyrażone w miesiącach, okres kończy się wraz z ostatnim dniem miesiąca (tego samego, w którym się rozpoczął przy wypowiedzeniu miesięcznym lub trzeciego z kolei przy wypowiedzeniu miesięcznym). 

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *