Konto firmowe – czym różni się od prywatnego?

Szybka Faktura 12/02/2024 brak odpowiedzi
 

Po założeniu działalności gospodarczej zaleca się również założenie firmowego konta w banku. Osobny rachunek dla firmy nie jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy – warto jednak mieć na uwadze, że może on znacząco ułatwić kontrolę nad finansami przedsiębiorstwa i wydatkami osobistymi. Czym firmowy rachunek bankowy różni się od konta prywatnego?

Konto firmowe – podstawowe informacje

Korzystanie z rachunku prywatnego w celach osobistych i firmowych może się okazać dobrym rozwiązaniem w przypadku mniejszych przedsiębiorstw, które wykonują wyłącznie przelewy do US czy ZUS-u. Firmowe konto w banku stanowi bowiem prosty sposób na oddzielenie kwestii finansowych przedsiębiorstwa od osobistych wydatków i oszczędności. Konieczność posiadania osobnego konta na potrzeby firmy uzależniona jest od formy prawnej działalności. Do założenia rachunku firmowego zobowiązani są m.in.:

  • jednoosobowi przedsiębiorcy, realizujący jednorazowe transakcje o wartości wyższej niż 15 tysięcy złotych brutto;
  • czynni podatnicy VAT;
  • właściciele firm dokonujących sprzedaży towarów lub usług z załącznika nr 15 do ustawy o VAT;
  • spółki jawne, cywilne i z ograniczoną odpowiedzialnością;
  • fundacje (oprócz jednoosobowych działalności gospodarczych).

Konto firmowe pozwala na obsługę mechanizmu podzielonej płatności (split payment).

Różnice między kontem firmowym a prywatnym

Firmowy rachunek bankowy różni się nieco od prywatnego konta, jednak nie są to wcale duże różnice. Z konta prywatnego – jak wskazuje sama nazwa – korzystają osoby prywatne, głównie w celach osobistych. Zdarza się jednak, że mniejsi przedsiębiorcy także wykorzystują rachunek prywatny właśnie w celach firmowych – nie muszą oni zakładać osobno firmowego konta. Firmowy rachunek natomiast pozwala na wygodne prowadzenie rozliczeń dotyczących firmy. Jego założenie i posiadanie wymaga jednak często comiesięcznej opłaty – choć niektóre banki umożliwiają prowadzenia konta dla firmy całkowicie bezpłatnie. Mowa szczególnie o rachunkach bankowych dla spółek cywilnych czy JDG. Kluczowa różnica dotyczy również białej listy podatników VAT – na wykazie widoczne są wyłącznie firmowe konta bankowe.

Zalety posiadania osobnego konta firmowego

Założenie osobnego konta bankowego do celów firmowych niesie za sobą wiele zalet. Największym atutem posiadania dwóch osobnych rachunków jest możliwość rozdzielenia środków firmowych i osobistych finansów. Ułatwia to również sam wgląd w poszczególne przelewy – zwłaszcza w przypadku ewentualnej kontroli, np. z Urzędu Skarbowego. Oddzielenie prywatnych wydatków od przychodów i kosztów wynikających z prowadzenia firmy wpływa również na wygodę zarządzania księgowością. Co więcej, firmowe konta bankowe lepiej odpowiadają potrzebom przedsiębiorców – posiadając wyłącznie prywatny rachunek, nie mogą oni przyjmować płatności kartą czy udzielać kredytów na sprzedawane towary. Oferta firmowych rachunków w polskich bankach jest wyjątkowo szeroka – porównując ze sobą kilka konkretnych rozwiązań, można więc uzyskać bardzo korzystne warunki dla każdego rodzaju działalności.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *