Wszyscy przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, mogą zawiesić działalność gospodarczą w dowolnej chwili – nawet nieograniczoną ilość razy. Minimalny okres zawieszenia wynosi 30 dni. Jak przebiega odwieszanie działalności gospodarczej po okresie jej zawieszenia?
Sposoby wznowienia działalności
Zawieszona działalność gospodarcza może zostać wznowiona na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest elektroniczna aktualizacja wniosku za pośrednictwem portalu CEIDG. Działalność można odwiesić również w trakcie osobistej wizyty w dziale ewidencji działalności gospodarczej urzędu miasta bądź gminy lub drogą pocztową. O dodatkowych formalnościach muszą natomiast pamiętać wspólnicy spółek cywilnych, którzy poza aktualizacją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej powinni:
- złożyć w urzędzie skarbowym formularz NIP-2;
- zgłosić wznowienie działalności w Głównym Urzędzie Statystycznym przy użyciu formularza RG-OP.
W przypadku, gdy usługi nie dokonuje pełnomocnik, lecz sam przedsiębiorca, usługa wznowienia działalności jest darmowa.
Odwieszanie działalności krok po kroku
Zawieszając działalność gospodarczą, przedsiębiorca może ustalić konkretny termin jej odwieszenia. W takiej sytuacji zostaje ona wznowiona we wskazanym dniu w sposób automatyczny. Jeżeli natomiast działalność zawieszono na czas nieokreślony, data jej wznowienia musi zostać podana w aktualizacji wniosku CEIDG. Można złożyć go przed tym terminem, w dniu odwieszenia, a nawet po nim. Wówczas ulega on weryfikacji w urzędzie, a firma zostaje odwieszona w ustalonym terminie. Jeśli jednak termin wznowienia nie został określony, wznowienie działalności gospodarczej ma miejsce w chwili, w której dane zostaną zamieszczone w CEIDG (najpóźniej w następnym dniu roboczym).
Wznowienie działalności a ZUS
Odwieszenie działalności gospodarczej wiąże się z automatycznym przywróceniem przedsiębiorcy do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Zawieszenie działalności nie wydłuża ponadto okresu Małego ZUS Plus, składek preferencyjnych czy ulgi na start. Złożenie wniosku do CEIDG jest jednoznacznie ze zgłoszeniem obowiązku opłacania składek – przedsiębiorca jest ponownie ubezpieczony od dnia, w którym wznowił prowadzenie firmy. W sytuacji, gdy przed zawieszeniem działalności podatnik zatrudniał pracowników, po jej odwieszeniu powinien sam zgłosić ich do ubezpieczeń.
Odwiedzenie działalności gospodarczej a podatki
Podczas zawieszenia działalności przedsiębiorca nie musi składać deklaracji VAT ani opłacać podatku. Gdy nastanie termin wznowienia, firma podlega opodatkowaniu na takich samych zasadach jak przed jej zawieszeniem. Czynni podatnicy VAT zawieszający działalność na pół roku lub dłużej zostają wykreśleni z rejestru podatników, a po jej wznowieniu – zostają przywróceni do rejestru automatycznie. Warto wiedzieć również, że osoby fizyczne, które po wznowieniu nie uzyskały żadnego przychodu, mają możliwość zmiany formy opodatkowania.