Rozszerzenie działalności gospodarczej – abc

Szybka Faktura 20/02/2023 brak odpowiedzi
 

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą ma prawo zmienić jej zakres w dowolnym momencie. Założenie firmy w konkretnym sektorze nie jest więc wcale w 100% wiążące. Każde rozszerzenie lub całkowite przebranżowienie wiąże się z pewnymi obowiązkami dla właściciela firmy – w zależności od jej charakteru.

Nowe kody PKD

Prowadząc działalność gospodarczą, właściciel ma prawo rozszerzyć jej zakres w dowolnej chwili, aktualizując wpis w CEiDG. Mowa zarówno o rozszerzeniu dotychczasowych działań o nowe, jak i o całkowitym przejściu do innej branży. W tym celu wystarczy podać nowe kody PKD określające obszar działalności firmy, a w razie potrzeby wprowadzić także dodatkowe zmiany związane z rozszerzeniem działalności. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej obok kodu głównego przedsiębiorca ma prawo podać dowolną ilość kodów dla pozostałej działalności. W przypadku spółek możliwe jest natomiast wprowadzenie maksymalnie dziewięciu dodatkowych kodów PKD. Od chwili wystąpienia zmian w charakterze prowadzonej firmy przedsiębiorca musi zaktualizować dane w ciągu siedmiu dni. Zarówno dodawanie nowych kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności, jak i wprowadzenie dodatkowych zmian jest całkowicie bezpłatne. Aktualizacji wpisu do CEiDG można dokonać za pośrednictwem Internetu, bez konieczności wychodzenia z domu.

Rozszerzenie działalności a konsekwencje podatkowe

Decydując się na zmianę zakresu prowadzonej działalności gospodarczej, nie ma potrzeby prowadzenia dodatkowej ewidencji księgowej. W przypadku osób opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, przychody związane z rozszerzeniem wykazywane są w prowadzonej wcześniej ewidencji. Może jednak zmienić się stawka ryczałtu, a w niektórych przypadkach rozszerzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością zmiany opodatkowania ryczałtem na zasady ogólne. Przychody i koszty uzyskania przychodu przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym bądź na zasadach ogólnych również można wykazywać w dotychczasowej księdze. W przypadku rozszerzenia działalności gospodarczej niektórzy przedsiębiorcy muszą liczyć się z pewnymi dodatkowymi obowiązkami. Dotyczą one m.in. konieczności instalacji kasy fiskalnej – zwłaszcza w przypadku osób świadczących usługi kosmetyczne czy fryzjerskie.

Rejestracja do VAT

Rozszerzając działalność gospodarczą, podatnicy zwolnieni wcześniej z podatku od towarów i usług są niekiedy zobowiązani do rejestracji jako czynni podatnicy VAT. Dotyczy to właścicieli firm, które mają rozpocząć m.in. działalność doradczą, jubilerską czy sprzedaż internetową. Jeśli natomiast przedsiębiorca był czynnym podatnikiem przed zmianą zakresu działalności, podatek wynikający z jej rozszerzenia wykazywał będzie w jednej deklaracji VAT.

Rozszerzenie działalności – dotacja

Decydując się na rozszerzenie działalności bądź całkowite przebranżowienie, przedsiębiorca może ubiegać się o przyznanie dotacji. Środki pochodzą najczęściej z Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego czy Funduszu Spójności. O przyznanie środków finansowych mogą wnioskować zarówno mikro i małe firmy, jak również przedsiębiorstwa średniej wielkości.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *