Urlop okolicznościowy – kiedy przysługuje pracownikowi?

program do faktur 20/01/2021 brak odpowiedzi
 

W życiu często zdarzają się nieprzewidziane okoliczności. Czy w przypadku ślubu, pogrzebu lub potrzeby opieki nad dzieckiem można skorzystać z płatnego urlopu? Sprawdź, kiedy przysługuje Ci urlop okolicznościowy.

Urlop okolicznościowy – komu przysługuje?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje możliwość skorzystania z odpłatnego urlopu okolicznościowego. Przepisy nie obejmują więc osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie lub umowa o dzieło) ani stażystów.

Kiedy przysługuje urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi tylko w konkretnych sytuacjach związanych z życiem rodzinnym. Może trwać 1 lub 2 dni.

Urlop w wymiarze 2 dni przysługuje w przypadku:

  • ślubu pracownika;
  • narodzin dziecka pracownika;
  • zgonu i pogrzebu małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.

Dodatkowo pracownik może otrzymać 2 dni wolnego w ramach opieki nad dzieckiem, które nie przekroczyło 14. roku życia.

Urlop w wymiarze 1 dnia przysługuje w przypadku:

  • ślubu dziecka pracownika;
  • śmierci i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka lub innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy?

Nie ma określonego terminu wykorzystania urlopu. Można więc skorzystać z niego nie tylko w dniu wydarzenia, ale także w innym dniu, który jest bezpośrednio z tym wydarzeniem związany. Będzie to więc przykładowo dzień pogrzebu siostry lub któryś z dni go poprzedzających, jeśli wykorzystamy go na załatwianie spraw urzędowych związanych z pogrzebem. Jeśli jednak wykorzystamy dzień wolny na przygotowanie wydarzenia, które później z jakichkolwiek przyczyn nie odbędzie się, wówczas nie będziemy mogli skorzystać z urlopu okolicznościowego. Możemy wówczas wykorzystać urlop wypoczynkowy. W innym wypadku nieobecność będzie usprawiedliwiona lecz nie otrzymamy zapłaty za dzień wolny. Należy tutaj zaznaczyć, że urlop wypoczynkowy nie jest związany z urlopem okolicznościowym, a więc wykorzystanie jednego z nich nie zmniejsza wymiaru drugiego.

Co zrobić, by otrzymać urlop okolicznościowy?

Pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę z wyprzedzeniem o konieczności skorzystania z urlopu. Składa więc pisemny wniosek, w którym określa okoliczność uprawniającą do skorzystania z urlopu, liczbę dni urlopu oraz termin jego wykorzystania. W przypadku sytuacji trudnych do przewidzenia, takich jak śmierć członka rodziny, informację o skorzystaniu z urlopu należy przekazać pracodawcy jak najszybciej, najpóźniej drugiego dnia nieobecności.

Pracodawca może zażądać od pracownika odpowiedniego dokumentu:

  • odpisu aktu ślubu;
  • odpisu aktu zgonu;
  • odpisu aktu urodzenia dziecka.

 

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *