Zwolnienie dyscyplinarne w pigułce

Szybka Faktura 21/06/2021 brak odpowiedzi
 

Kodeks pracy dokładnie określa, jak powinno przebiegać zwolnienie pracownika. To właśnie tam zawarte są wszystkie przepisy dotyczące rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Kiedy przełożony ma prawo do takiego działania i czym ono skutkuje?

Przyczyny zwolnienia dyscyplinarnego

Polskie prawo pracy dokładnie określa, w jaki sposób pracodawca może rozwiązać umowę z podwładnymi. Do najbardziej niekorzystnych sposobów należy zwolnienie dyscyplinarne. Artykuł 53. Kodeksu pracy wyraźnie podaje, że aby wręczyć zatrudnionemu dyscyplinarne zwolnienie, muszą zaistnień pewne sytuacje. Jako jedną z przyczyn podano „ciężkie naruszenie obowiązków pracownika”. Każdy podwładny ma obowiązek wykonywać zadania w sposób sumienny, staranny. Oczywiście obowiązki te nie mogą wykraczać poza zakres pracy i muszą być zgodne z etyką. Najczęściej pod pojęciem ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych rozumie się pracę w stanie nietrzeźwym, spożywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych na terenie zakładu pracy, kradzież, przekazywanie konkurencji ważnych informacji na temat firmy.

Zwolnienie dyscyplinarne jest możliwe także wtedy, gdy w trakcie trwania umowy podwładny popełni przestępstwo uniemożliwiające dalsze przychodzenie do zakładu pracy, a tym samym wykonywanie obowiązków określonych w podpisanej wcześnie umowie o pracę. Ostatni czynniki to utrata uprawnień niezbędnych do wykonywania zadań, np. prawa jazdy przez kierowcę.

Czym skutkuje zwolnienie dyscyplinarne?

Niestety zwolnienie dyscyplinarne zostaje wpisane do akt pracownika, a konkretnie do świadectwa pracy (jest ono wydawane tylko w przypadku umów o pracę). Dokument w większości przypadków należy przedstawić kolejnemu pracodawcy. Taka adnotacja może przekreślić szansę na znalezienie bardzo dobrej pracy. Dodatkowo osoba, która dopuściła się przewinienia skutkującego dyscyplinarką, nie może skorzystać z dni wolnych przysługujących na poszukiwanie nowego zatrudnienia. Nie otrzymuje żadnej odprawy i nie może ubiegać się o wypłatę zasiłku dla bezrobotnych.

Jak powinno wyglądać zwolnienie dyscyplinarne?

Procedura zwolnienia dyscyplinarnego musi wyglądać w konkretny sposób. W przeciwnym razie pracownik ma prawo podważyć decyzję zatrudniającego. Niestety pracodawca może wręczyć zwolnienie dyscyplinarne bez zachowania okresu wypowiedzenia nie później niż jeden miesiąc po otrzymaniu informacji o przewinieniu. Przełożony powinien skonsultować swoją decyzję ze związkami zawodowymi, który wydaje swoją opinię w ciągu 3 dni. Zwolnienie musi mieć formę pisemną.

Co może w takiej sytuacji zrobić pracownik?

Zwolnienie dyscyplinarne to bardzo nieprzyjemna sytuacja. Polskie prawo zezwala na podjęcie działań przez osoby zwalniane. Zgodnie z artykułem 264. Kodeksu pracy podwładny może odwołać się do sądu pracy w przeciągu 21 dni od otrzymania wypowiedzenia. Sąd wyznacza rozprawę, by ocenić, która ze stron ma rację. Oczywiście najlepiej w takiej sytuacji skorzystać z usług prawnika, który pomoże przygotować odpowiednie pisma do sądu.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *