Zawieszenie działalności online ‒ jak to zrobić?

program do faktur 29/09/2020 brak odpowiedzi
 

Powodów zawieszenia działalności gospodarczej może być wiele: trudny okres, sezonowość działalności, wyjazd, narodziny dziecka, itp. Wywołuje to pewne pożądane przez przedsiębiorcę skutki. Jak zawiesić działalność gospodarczą, nie wychodząc z domu?

Kto może zawiesić działalność?

Ustawa Prawo przedsiębiorców określa, że zawiesić działalność gospodarczą mogą wyłącznie przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników na umowę o pracę, na zasadzie powołania, wyboru, mianowania, ani na spółdzielczą umowę o pracę. Wyjątkowo opcja ta przysługuje jednak przedsiębiorcy, którego wszyscy pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym lub rodzicielskim. W tym wypadku jednak, jeśli urlop taki dobiegnie końca, a działalność nie zostanie wznowiona, przedsiębiorca ma obowiązek zapłaty wynagrodzenia pracownikowi.

Na jaki okres?

Przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą:

  • Na czas nieokreślony lub określony, nie krótszy niż 30 dni
  • W przypadku spółek wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego – na czas określony, na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż 24 miesiące.

W odróżnieniu od działalności rejestrowanej w CEIDG, w przypadku spółek wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego nie można też zawiesić działalności rejestrowanej z datą wsteczną, a data wznowienia działalności nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku o wznowienie działalności.

Zawieszenie działalności gospodarczej – skutki

Jeśli firma nie przynosi zysków lub generuje straty, rozwiązanie to może się okazać konieczne. Dzięki niemu, przedsiębiorca zwolniony jest z konieczności odprowadzania podatku (w przypadku ryczałtu, przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej). Przedsiębiorca rozliczający działalność na zasadach ogólnych (stawki 13% i 32%) lub według stawki liniowej (19 %), nie ma obowiązku odprowadzania zaliczek za okres zawieszenia. Nie zwalnia go to jednak z obowiązku złożenia zeznania rocznego.
Zawieszenie działalności skutkuje także zwolnieniem z opłacania składek ZUS, a to powoduje utratę prawa do ubezpieczenia po upływie 30 dni.
W trakcie zawieszenia przedsiębiorstwo nie może prowadzić działalności gospodarczej ani osiągać bieżących przychodów. Wciąż zachowuje jednak wiele praw i obowiązków, w tym tych dotyczących zobowiązań podjętych przed zawieszeniem działalności.

Jak zawiesić działalność online?

Działalność można zawiesić w sposób tradycyjny, wypełniając druk CEIDG-1 i składając go osobiście w urzędzie lub wysyłając pocztą. Można to jednak załatwić za pomocą Internetu. Przedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej powinni w tym celu wejść na stronę CEIDG. Tam wybieramy zakładkę „Baza przedsiębiorców”. Po lewej stronie znajdziemy wówczas opcję zawieszenia działalności gospodarczej. Wniosek można będzie złożyć, logując się do systemu za pomocą Profilu Zaufanego lub anonimowo. W drugim przypadku, po złożeniu wniosku online będziemy musieli złożyć wizytę w Urzędzie Gminy w przeciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. W ten sposób potwierdzimy naszą tożsamość.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *