Biała lista podatników VAT – kompendium wiedzy

program do faktur 18/07/2020 brak odpowiedzi
 

Biała lista funkcjonuje od 1 września 2019 roku i służy przede wszystkim przedsiębiorcom do sprawdzenia wiarygodności kontrahentów. Czego możemy się dowiedzieć z białej listy podatników VAT, jak z niej korzystać i co zrobić, jeśli nie ma nas na liście lub jakieś dane się nie zgadzają?

Czym jest biała lista podatników VAT?

Biała lista podatników to ogólnodostępna i darmowa baza danych, która od 1 września 2019 r. zastąpiła funkcjonujące poprzednio listy zarejestrowanych, niezarejestrowanych, wykreślonych i przywróconych do rejestru płatników VAT. Nie znajdziemy w niej danych firm, które nie są podatnikami VAT, nawet jeśli korzystają one z konta firmowego. Dzięki niej przedsiębiorcy mogą zweryfikować wiarygodność swoich kontrahentów, co jest ważne podczas rozliczania podatku. Pozwala też sprawdzić, czy rachunek, z którego korzystają, jest rejestrowany w spisie.

Białą listę można znaleźć na stronach:

Co można znaleźć na białej liście? Jak szukać?

Dane firm umieszczane w wykazie są pobierane z rejestrów publicznych przez szefa KAS, bez konieczności wykonywania jakichkolwiek działań ze strony przedsiębiorcy. Udostępniane są m.in.:

  • nazwa firmy / imię i nazwisko
  • numer, za pomocą którego podmiot został zidentyfikowany na potrzeby podatku (jeśli został przyznany)
  • status podmiotu:
    • w odniesieniu do którego nie dokonano rejestracji / który wykreślono z rejestru jako podatnika VAT
    • zarejestrowanego jako „podatnik VAT czynny” albo „podatnik VAT zwolniony”, (w tym podmiotu, którego rejestracja została przywrócona)
  • numer identyfikacyjny REGON (jeśli został nadany)
  • numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (jeśli został nadany)
  • adres siedziby (jeśli podmiot nie jest osobą fizyczną)
  • daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT
  • podstawę prawną odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT
  • numery rachunków rozliczeniowych (rachunków firmowych) lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której podmiot jest członkiem, otwartych w związku z prowadzoną przez członka działalnością gospodarczą – wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym i potwierdzonych przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego izby rozliczeniowej (STIR).

Białą listę można przeszukiwać przez wpisanie NIP, REGON, numeru rachunku bankowego, nazwy firmy bądź imienia i nazwiska (w przypadku osób fizycznych). Należy także wskazać dzień, na jaki mają być wyświetlone informacje, do 5 lat wstecz.

Dodanie lub zmiana rachunku na liście

Rachunki na liście są takie same jak te podane w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym do urzędu skarbowego. Jeśli rachunki się zmieniły, należy to zaktualizować. Spółki zarejestrowane w KRS oraz spółki cywilne muszą się z tym zgłosić do urzędu skarbowego (NIP-8, NIP-2), a osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą powinny zaktualizować wniosek CEIDG-1. Prywatne rachunki bankowe (ROR) nie są publikowane w spisie.

Jeśli posiadamy rachunek bankowy i jesteśmy podatnikiem VAT, a nie ma nas na liście, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy posiadany przez nas rachunek firmowy w banku lub w SKOK jest zgłoszony w urzędzie skarbowym. Jeśli tak, skontaktujmy się z bankiem i spróbujmy wyjaśnić ten problem.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *