Czym jest Centralny Rejestr Faktur?

program do faktur 08/06/2019 brak odpowiedzi
 

Obecny rząd bardzo intensywnie pracuje nad uszczelnieniem systemu podatkowego. Wprowadzone zostały już w tym celu różnorodne rozwiązania. Wśród nich znajduje się obowiązek comiesięcznego generowania JPK oraz możliwość rozliczenia podatkowego za pośrednictwem urzędu skarbowego. Wszystkie te działania mają na celu ograniczenie wypływającego bez kontroli podatku. W tym również celu utworzony ma zostać Centralny Rejestr Faktur.

Dokumenty regulujące funkcjonowanie Centralnego Rejestru Faktur

Pierwsze wzmianki na temat Centralnego Rejestru Faktur pojawiły się w projekcie ustawy o podatku od towarów i usług oraz w projekcie ustawy Ordynacja Podatkowa. Dokumenty te regulują kwestie nie tylko rozliczania, zasady, stawki podatkowe i obowiązujące terminy, ale również regulują kwestie dokumentowania dochodów, stanowiących podstawę opodatkowania oraz dokumentów stanowiących dowody księgowe. Właśnie dlatego to tam znalazły się zapisy o Centralnym Rejestrze Faktur.

Wdrożenie Centralnego Rejestru Faktur

Organy zarządzające w Unii Europejskiej zarekomendowały wdrożenie Centralnego Rejestru Faktur już w 2010 roku. Ma to być rozwiązanie stosowane we wszystkich państwach członkowskich, jako jednolity sposób na kontrolowanie podatków.

W Polsce w pierwszej kolejności wdrożono jednak JPK, następnie split payment i STIR. Dopiero teraz rozpoczęły się prace nad Centralnym Rejestrem Faktur. Pierwszy krok, czyli Jednolity Plik Kontrolny został już zaimplementowany i obecnie obowiązuje już wszystkich przedsiębiorców z każdego sektora. Split Payment, czyli system podzielonej płatności również. Dzięki niemu kontrahenci mogą samodzielnie decydować, czy przelewają całą należność firmie, wobec której mają zobowiązania, czy płacą jej wyłącznie należność główną, a podatek odprowadzają bezpośrednio do urzędu skarbowego. STIR jest to system kontroli rachunków bankowych podatników. Pozostał więc do wdrożenia jedynie właśnie Centralny Rejestr Faktur, którego uruchomienie planowane jest na pierwszy lipca 2019 roku.

Cel wdrożenia CRF

Centralny Rejestr Faktur to rozwiązanie, które znacznie usprawnia automatyzację kontroli podatników, której prowadzenie nie wymaga aktywności samego podatnika. Dzięki Centralnemu Rejestrowi Faktur organy kontrolne będą miały dostęp do każdej wystawionej faktury. W efekcie znacznie szybciej i łatwiej będzie można wykryć zjawiska nadużyć podatkowych czy wręcz przestępstw podatkowych. Wystawianie tzw. pustych faktur czy celowe zaniżanie podatku VAT celem odprowadzenia go w mniejszej kwocie, będzie natychmiast wychwytywane.

Takie rozwiązanie powoduje, że podatnik prowadzący działalność gospodarczą nie zostaje obciążony w żaden sposób kontrolą podatkową. Nie dezorganizuje ona pracy jego i jego przedsiębiorstwa. Jednocześnie weryfikacja prowadzona jest bezpośrednio na wystawianych dokumentach, co ma niebagatelne znaczenie dla uszczelniania systemu podatkowego. Każdy podatnik, który wprowadzi nieprawidłowe dane lub celowo zastosuje niewłaściwą stawkę podatku VAT (w wielu sytuacjach stawka podatku jest jednoznaczna i nie wymaga interpretacji) będzie wzywany do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

Dokumenty, które będą przesyłane do CRF muszą być przesyłane w formie elektronicznej w narzuconym odgórnie formacie. Chodzi przede wszystkim o to, by wszystkie dokumenty miały jednakową postać. Takie rozwiązanie znacząco usprawni i ułatwi prowadzenie kontroli, co przyspieszy również uzyskiwanie z nich wyników. Z czasem, konieczność przekazywania elektronicznych dokumentów wymusi na przedsiębiorcach również konieczność wystawiania elektronicznych faktur. Trwają już prace nad tym rozwiązaniem. Ma powstać specjalna Platforma Elektronicznego Fakturowania, która umożliwi realizowanie obowiązku przekazywania faktur do CRF oraz generowania poszczególnych struktur JPK, w tym nowej, przeznaczonej do obsługi CRF, czyli JPK_VDEK.

Kolejne wdrażane rozwiązania rzeczywiście wpływają na uszczelnienie systemu podatkowego, a tym samym powodują, że znacznie więcej pieniędzy trafia do budżetu państwa. Przedsiębiorcy, którzy od zawsze prowadzili działalność zgodnie z przepisami, nie mają powodów do obaw. Natomiast te firmy, które na nadużyciach podatkowych zyskiwały dodatkowe dochody, będą zmuszone zmienić strategię działania.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *