JPK_V7 w pigułce

program do faktur 10/12/2020 brak odpowiedzi
 

JPK_V7 to wprowadzony z dniem 1 października 2020 jednolity plik kontrolny, który zastąpił wycofane całkowicie deklaracje VAT7 i VAT 7K. W założeniu ten zabieg miał ułatwić przedsiębiorcom rozliczanie należnego podatku, ale w rzeczywistości budzi on wiele wątpliwości tak wśród osób prowadzących działalność gospodarczą, jak i specjalistów z zakresu księgowości.

Po co wprowadzono zmiany?

Celem przyświecającym ustawodawcy podczas wprowadzania Jednolitego Pliku Kontrolnego V7 było uproszczenie procedur związanych z rozliczaniem działalności gospodarczej i oszczędzenie przedsiębiorcom czasu, który wcześniej musieli poświęcać na comiesięczne lub kwartalne wypełnianie i oddawanie do US stosownych deklaracji.

Zmiany w zakresie rozliczania przedsiębiorców mają także za zadanie ułatwić i usprawnić pracę organów podatkowych. Mniej dokumentów oznacza mniej pracy, a nadto JPK_V7 ma stanowić kolejny krok na drodze do automatyzacji systemu dostarczania dokumentów rozliczeniowych.

Jak wygląda nowy Jednolity Plik Kontrolny V7?

Informacje zamieszczane przez przedsiębiorców w Jednolitym Pliku Kontrolnym V7 dotyczą transakcji zakupu i sprzedaży (z wyszczególnieniem wartości, kwot i stawek podatku VAT) oraz danych kontrahentów. Dokument ten składa się z dwóch części:

  • ewidencyjnej, o strukturze analogicznej, jak w przypadku wcześniej obowiązujących deklaracji JPK;
  • deklaracyjnej, obejmującej pozycje wykazywane w deklaracjach VAT.

Co zatem się zmieniło? JPK_V7 jest znacznie bardziej szczegółowa, jeśli chodzi o ewidencjonowanie transakcji obejmujących tzw. towary bądź usługi wrażliwe, czyli takie, z którymi wiąże się wyższe ryzyko występowania oszustw podatkowych (jak choćby sprzedaż alkoholu etylowego bądź wyrobów tytoniowych). W tym celu wprowadzono obowiązek stosowania przez przedsiębiorców kodów GTU do opisywania transakcji, o których mowa wcześniej.

Warianty JPK_V7

Tak jak wcześniej, również po wprowadzeniu zmian przedsiębiorcy mają możliwość wyboru najbardziej odpowiedniej dla niego formy rozliczania podatku VAT. Dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się co miesiąc obowiązującym dokumentem rozliczeniowym jest JPK V7M, zaś dla tych rozliczających się kwartalnie – JPK V7K.

JPK V7M:

  • wysyłany jest co miesiąc, w terminie do 25. dnia kolejnego miesiąca za miesiąc poprzedni;
  • podzielony jest na części ewidencyjna i deklaracyjną.

JPK V7K:

  • wysyłany jest co miesiąc, w terminie do 25. dnia kolejnego miesiąca za miesiąc poprzedni;
  • pierwszych dwóch miesięcy kwartału dotyczy tylko część ewidencyjna;
  • w trzecim miesiącu kwartału należy wypełnić zarówno część ewidencyjną i deklaracyjną, przy czym ta druga dotyczyć ma całego kwartału.

Wątpliwości przedsiębiorców rozliczających się z wykorzystaniem JPK_V7 najczęściej dotyczą kodyfikacji GTU. Choć lista kodów obejmuje zaledwie 13 grup towarów i usług, to pod te kategorie podlegają bardzo różne przedmioty sprzedaży.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *