Remanent początkowy – dowiedz się, na czym polega

program do faktur 14/12/2020 brak odpowiedzi
 

Wystartowanie z własnym biznesem wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Jedną z nich jest sporządzenie remanentu początkowego. Czym on jest, co należy w nim zawrzeć i jak go ująć w Książce Przychodów i Rozchodów?

Remanent początkowy – regulacje prawne

Informacje na temat tego, czym jest i jak powinien od strony prawnej zostać sporządzony remanent początkowy, można znaleźć w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.

Zawarte tam przepisy wskazują m.in. na to, że przedsiębiorcy mają obowiązek sporządzenia spisu z natury na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego. Aby był on w pełni poprawny, musi być wykonany starannie, w sposób trwały i zakończony. Nieodzownym elementem takiego spisu są także własnoręczne podpisy uczestniczących w nim osób.

Co musi się znaleźć w remanencie początkowym?

Dokument ten musi zawierać takie dane, jak:

  • imię i nazwisko właściciela przedsiębiorstwa i/lub nazwę firmy;
  • data sporządzenia dokumentu;
  • numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury;
  • szczegółowy opis towarów i innych składników majątkowych, określonych w § 27 wspomnianego rozporządzenia;
  • jednostka miary używana podczas prowadzenia ewidencji;
  • ilość poszczególnych towarów ujętych w spisie stwierdzona podczas jego prowadzenia;
  • cena w złotych i groszach za wskazaną jednostkę miary;
  • wartość będącą wynikiem przemnożenia ilości towaru przez jego wartość;
  • łączna wartość wszystkich towarów ujętych w spisie;
  • klauzula „Spis zakończono na pozycji…”
  • podpisy osób odpowiedzialnych za sporządzenie spisu oraz podpis właściciela przedsiębiorstwa (oraz ewentualnych wspólników).

Czym różni się remanent początkowy od zwykłego spisu z natury?

W przypadku remanentu początkowego przedsiębiorcy mają obowiązek ująć w spisie surowce niezbędne do produkcji a także towary handlowe, czyli towary zakupione przez nich, a przeznaczone do dalszej odsprzedaży. Dotyczy to nie tylko towarów zakupionych przed rozpoczęciem działalności, ale również i tych, które wcześniej były częścią majątku prywatnego przedsiębiorcy, a zostały przekazane w poczet majątku firmowego.

W remanencie początkowym nie ujmuje się majątku firmowego, którego elementy zaliczają się do tzw. środków trwałych. Są wśród nich m.in. telefony, komputery czy samochody.

Remanent początkowy w KPiR

Na remanent początkowy przeznaczona jest pierwsza pozycja w Książce Przychodów i Rozchodów. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na przechowywanie szczegółowego początkowego spisu z natury wraz z całą dokumentacją księgową, wtedy w ewidencji może on przyjąć formę jednego sumarycznego wpisu. W przeciwnym wypadku należy do systemu księgowego wprowadzić wszystkie pozycje z remanentu początkowego. Na podanie wartości remanentu początkowego w KPiR przeznaczona jest kolumna nr 15.

Sporządzenie remanentu początkowego nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku sporządzenia remanentu na koniec roku.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *