Kwota wolna od podatku – podsumowanie 2015 roku

program do faktur 16/11/2015 brak odpowiedzi
 

Prawdą jest, że gdyby spytać przeciętnego Polaka co to jest kwota wolna od podatku i do czego służy, większość z nas niestety wie tylko tyle, że jest ona po to aby płacić mniejsze podatki. Wynika więc z tego, że im wyższa kwota wolna tym więcej zostanie w naszej kieszeni. W dużym skrócie ujmując jest to prawdą, jednak będąc przedsiębiorcą warto wiedzieć kilka innych ciekawostek na ten temat.

Ile wynosi kwota wolna od podatku?

W Polsce kwota wolna wynosi niezmiennie od 2009roku – 3091zł. To mniej niż 1 średnia krajowa.  Dla porównania, 20 lat temu kwota wolna była równa 7-8 pensjom minimalnym. 10 lat temu były to już tylko 4 pensje a dziś to mniej niż 1 średnia krajowa.  To wciąż niska kwota, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami UE. W Europie kwoty wolne wynoszą (po przeliczeniu) w granicach 20-30 tysięcy złotych jak np. we Włoszech, Niemczech a w niektórych kwota wolna przekracza nawet 40-50 tysięcy złotych jak np. Wielka Brytania czy Finlandia.

Kto może skorzystać z kwoty wolnej od podatku? Przywilej ten przysługuje tylko tym podatnikom, którzy są opodatkowani na zasadach ogólnych. Prawo do odliczenia kwoty wolnej nie dotyczy ryczałtowców, przedsiębiorców stosujących kartę podatkową lub podatek liniowy.

W jaki sposób rozliczana jest kwota wolnaod podatku?

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych mają do wykorzystania kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 556,02 zł. W przypadku osób pracujących na etacie to pracodawca rozlicza za zatrudnionego kwotę wolną. Nie robi tego jednorazowo, ale co miesiąc pomniejszając podatek o 1/12 z 556,02 zł. Jeśli jesteś podatnikiem  u którego dochód nie przekracza kwoty wolnej od podatku jesteś i tak zmuszony do dostarczenia do urzędu skarbowego rocznej deklaracji podatkowej.  Z tego obowiązku zwolnione są tylko te osoby, które nie uzyskały żadnych dochodów i nie prowadzą działalności gospodarczej.

Kiedy kwota wolna od podatku zostanie podwyższona?

Z ostatnich wiadomości wynika, że nie wcześniej niż na 2017 rok. Z pewnością duże znaczenie w tej kwestii ma ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego (z 28 października br.), z którego wynika, że kwota wolna od podatku dochodowego niższa niż przyjęte minimum egzystencji — oraz brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku (od blisko 10 lat, mimo wzrostu cen o blisko 1/5 w tym okresie) — godzi w konstytucyjne zasady państwa prawnego oraz wypacza konstytucyjny obowiązek ponoszenia ciężarów podatkowych. Pamiętajmy, że podwyższenie kwoty wolnej do 8 tyś zł. to także jeden z priorytetowych elementów programu nowego rządu PIS.   Jak powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z PAP: – „Ta kwota jest cały czas jeszcze na śmiesznym poziomie, który jest niewspółmierny choćby do minimum egzystencji. Trzeba ją zdecydowanie podnieść (…) w jak najszybszym tempie (…), co spowoduje, że ci, którzy otrzymują dziś najniższe emerytury, w zasadzie w ogóle nie będą płacili podatku”.

Prezydencki projekt zwiększający kwotę wolną od podatku jest w tej chwili konsultowany w Narodowej Radzie Rozwoju. Jak zapewnił kandydat PiS na ministra finansów – Paweł Szałamacha – podwyższanie kwoty wolnej od podatku zostanie rozpoczęte w przyszłym roku. Na ile realne jest wprowadzenie tych zmian przekonamy się już wkrótce.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *