Podatkowa interpretacja indywidualna – czym jest?

Szybka Faktura 05/07/2021 brak odpowiedzi
 

Zajmujesz się rozliczeniami podatkowymi lub prowadzisz firmę i nie wiesz, czy prawidłowo stosujesz przepisy prawa podatkowego? Jeśli złóżysz wniosek o wydanie podatkowej interpretacji indywidualnej, otrzymasz stosowną odpowiedź od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Sprawdź, na czym to polega.

Co to jest podatkowa interpretacja indywidualna?

Podatkowa interpretacja indywidualna jest odpowiedzią udzielaną przez Krajową Informację Skarbową na pytanie dotyczące prawno-podatkowych skutków podanego przez wnioskodawcę zdarzenia. Spełnia ona dwie funkcje – informacyjną oraz gwarancyjną. Interpretacja informuje między innymi o tym, jaki przepis prawa podatkowego dotyczy nas w danej sytuacji i czy np. korzystamy z ulg podatkowych zgodnie z obowiązującym prawem. Jeżeli chodzi o funkcję gwarancyjną, interpretacja zapewnia wnioskodawcę, że zastosowanie się do jej treści nie powoduje żadnych negatywnych skutków. Indywidualną interpretację podatkową możemy uzyskać niezależnie od tego czy jesteśmy przedsiębiorcami, czy nie. Wniosek o wydanie interpretacji może złożyć osoba fizyczna, osoba prawna (np. spółka z o.o.) oraz każdy inny podmiot (np. spółka cywilna, stowarzyszenie, fundacja).

Jak wypełnić wniosek o wydanie podatkowej interpretacji indywidualnej?

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej opisujemy przyszłe zdarzenie – takie, które dopiero planujemy – lub stan faktyczny – zdarzenie, które już miało miejsce. Zadajemy konkretne pytanie, na które chcemy uzyskać odpowiedź i przedstawiamy swoje jednoznaczne stanowisko
w sprawie. Musimy także złożyć oświadczenie, że opisywana sprawa nie jest w trakcie kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego. Należy pamiętać, że oświadczenie musi być całkowicie zgodne z prawdą – w przeciwnym razie możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

Jak złożyć wniosek o podatkową interpretację indywidualną?

Z wnioskiem może wystąpić zarówno jedna, jak również kilka zainteresowanych osób. Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej możemy złożyć na kilka sposobów – osobiście w Krajowej Informacji Skarbowej, listownie bądź za pośrednictwem ePUAP. Za opis każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego zapłacimy 40 złotych – jeszcze przed złożeniem wniosku. Jeżeli opisujemy ich kilka, ponosimy opłatę za każdy z osobna. W ciągu następnych trzech miesięcy od złożenia wniosku, otrzymujemy odpowiedź od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, czy nasze stanowisko w opisywanej sprawie jest prawidłowe – innymi słowy: czy postępujemy lub zamierzamy postąpić prawidłowo. W zależności od wybranego sposobu składania wniosku, interpretacja przychodzi pocztą na wskazany we wniosku adres lub na nasze konto ePUAP.

Co jeszcze warto wiedzieć o interpretacji?

Podatkowa interpretacja indywidualna nie działa wstecz – jej wygaśnięcie, zmiana bądź uchylenie nie wywołuje wstecz żadnych negatywnych skutków ani przykrych konsekwencji. O jakichkolwiek zmianach jesteśmy informowani przez urząd za pomocą postanowienia. Interpretacja indywidualna nie może także szkodzić. Inaczej jednak sytuacja wygląda, jeśli otrzymamy decyzję o tym, że unikamy opodatkowania lub nabywamy umowne korzyści. Wówczas nie będziemy mieć już ochrony.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *