Polisy i pakiety medyczne jako koszty przedsiębiorcy

program do faktur 09/12/2017 brak odpowiedzi
 

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa to zespół wielu zróżnicowanych działań i zadań. Wśród nich jest również konieczność prowadzenia zrównoważonej i rozsądnej polityki kadrowej. Z jednej strony bowiem odświeżanie składu zespołu może mieć bardzo dobry wpływ na cały zespół. Z drugiej zaś strony, ciągłe edukowanie nowych pracowników to koszty i czas. Jednak nie wszystko zależy od pracodawcy. Nie tylko on decyduje o tym, czy zatrudniony pracownik utrzyma się na stanowisku. Wiele również zależy od samego pracownika i tego, jak jest w firmie traktowany.

Przywileje i benefity dla pracowników

Jeżeli pracownik jest dobrym specjalistą, jest zaangażowany w to co robi, a wykonywana przez niego praca jest na bardzo wysokim poziomie, warto o niego zadbać i spróbować go jakoś zatrzymać w firmie. Argumenty za niezmienianiem pracy są szczególnie ważne, gdy cały zespół pracowników jest niezwykle efektywny i wydajny. Dlatego właśnie warto wypracować rozwiązania, które poza pensją będą motywowały takich ludzi do pozostania na stanowisku.

Jednym ze sposobów jest podarowanie pracownikom przywilejów i benefitów. Mogą to być na przykład polisy lub specjalnie opracowane dla firm pakiety medyczne. Powodują, że pracownik może czerpać zyski nie tylko finansowe z wykonywanej przez siebie pracy. Może bowiem zyskać również wsparcie z polisy w razie poważnego zdarzenia lub natychmiastową opiekę medyczną w prywatnej przychodni, bez wydawania na to własnych pieniędzy. To bardzo korzystna sytuacja i często właśnie wpływa na decyzję o pozostaniu w danej firmie.

Polisy i pakiety medyczne

Polisy ubezpieczeniowe i pakiety medyczne można wykupić niemalże w każdej firmie ubezpieczeniowej. Szczególnie duży wybór oferują multiagencje, które mogą zaproponować rozwiązania przygotowane przez kilka firm ubezpieczeniowych. W ten sposób  można dopasować taką opcję, która okaże się najbardziej opłacalna. Oczywiście, nie tylko opłacalność się liczy. Wybrane rozwiązanie musi nieść realną korzyść dla pracowników. Tylko wówczas będzie to argumentem dla nich do pozostania w danej firmie. Jeżeli na przykład pracownik otrzyma pakiet medyczny, czyli bezpłatne wizyty w prywatnej przychodni, a ma często chorujące dzieci lub sam dość często chodzi do lekarzy, to takie rozwiązanie przyniesie mu realną i odczuwalną korzyść. Jeżeli zaś pracownik jest singlem, a otrzyma ubezpieczenie rodzinne, w którym szczególną ochroną otoczeni są właśnie bliscy, to taka polisa nie będzie dla niego za bardzo atrakcyjna.

Oferując takie dodatkowe benefity warto również rozważyć kwestię ich finansowania. Kto ma za to płacić? Czy będzie to znacząco niższa cena pakietu, niż gdyby pracownik kupował go indywidualnie, ale opłaty są całkowicie po jego stronie? Czy pracodawca zdecyduje się na opłacanie pakietu całkowicie ze swoich środków. Można też wykorzystać możliwość partycypowania w kosztach. W ten sposób, część płaci pracownik, a część płaci pracodawca. Każde rozwiązanie niesie ze sobą inne konsekwencje zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, dlatego też warto jest je rozważyć.

Rozliczanie pakietów medycznych i polis przez firmę

Jeżeli pracodawca zdecyduje się na rozwiązanie, w którym to on opłaca cały lub częściowy pakiet (np. wersję podstawową, a za rozszerzenia płaci pracownik), to wszystkie związane z tym koszty może sobie wpisać, jako koszty prowadzenia działalności i w ten sposób zmniejszyć podstawę opodatkowania, a w efekcie również podatek. To bardzo korzystna sytuacja. Pieniądze zainwestowane są bowiem w pracowników, czyli bezpośrednio w firmę. Jeżeli nie zostałyby w ten sposób wydane, skorzystałby wyłącznie urząd skarbowy, który otrzymałby wyższy podatek. Z podatków nie uda się uzyskać większego dochodu dla firmy. Z efektywnej pracy dobrych pracowników, taki dochód może być wielokrotnie wyższy.

Podsumowując, polisy i pakiety medyczne dla pracowników mogą stanowić koszty uzyskania przychodu dla przedsiębiorcy. Jest to jednak forma inwestycji i przesunięcie tych środków właśnie na wydatki na pracowników jest znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem, niż uczynienie z nich podstawy do opodatkowania.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *