Polski Ład – zasady od lipca 2022

Szybka Faktura 27/06/2022 brak odpowiedzi
 

1 lipca 2022 roku w życie wejdą zmiany w podatkach, związane z projektem Nowego Polskiego Ładu 2.0. Kto zyska na nowych zasadach i czego dokładnie będą one dotyczyły?

Ujednolicony termin składania rocznego zeznania podatkowego

Jedną ze zmian, które wejdą w życie z dniem 1 lipca, ma być ujednolicenie terminu składania zeznania podatkowego. Od tego czasu będzie to 30 kwietnia dla każdego podatnika, niezależnie od formy opodatkowania, którą wybrał. Do końca kwietnia obowiązek rozliczenia rocznego podatku dochodowego będzie więc dotyczył zarówno tzw. „etatowców”, jak i ryczałtowców czy osób, którzy rozliczają się na podstawie karty podatkowej.

Mniejsza stawka PIT – 12% zamiast 17%

Po 1 lipca 2022 roku obniżona zostanie również stawka podatku PIT. Mowa o zmniejszeniu podatku o aż 29,4%. Ta zmiana dotyczyć ma zarówno pracowników i zleceniobiorców, jak również emerytów, rencistów oraz właścicieli firm opodatkowanych skalą podatkową. W progu podatkowym 120 000 złotych stawka PIT zostanie obniżona z 17% na 12%.

Kwota wolna od podatku dla zleceniobiorców w trakcie roku podatkowego

Obecnie zleceniobiorcy mogą korzystać z kwoty wolnej od podatku przy rocznym rozliczeniu. W związku z projektem Polskiego Ładu 2.0, dostaną oni możliwość stosowania kwoty wolnej już podczas roku podatkowego, a konkretnie – w trakcie naliczania zaliczek na podatek dochodowy. Oznacza to, że osoby zatrudnione na umowie zlecenie nie będą musiały czekać do rocznego rozliczenia, lecz otrzymają zwrot podatku z tytułu kwoty wolnej już w samym wynagrodzeniu netto.

PIT-2 u kilku pracodawców jednocześnie

W związku ze zmianami, po 1 lipca 2022 roku podatnicy będą mogli składać PIT-2 nawet u trzech pracodawców. Wówczas kwota zmniejszająca podatek rozdzielona będzie równomiernie pomiędzy każdego z płatników. W przypadku jednej umowy będzie to 300 złotych, w przypadku dwóch umów – 150 zł, z kolei w przypadku trzech umów – 100 zł. Co więcej, PIT-2 będą mieli szansę złożyć także ci, którzy uzyskują przychody z wykonywanej działalności, np. w formie umowy o dzieło.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Zmiany Nowego Ładu 2.0 będą dotyczyły również ulgi dla klasy średniej – 1 lipca 2022 zostanie ona zlikwidowana. Może się to okazać wyjątkowo korzystne – według przedsiębiorców komplikowała ona rozliczenia podatkowe. Warto przy tym dodać, że jeśli zastosowanie ulgi będzie dla danego podatnika korzystniejsze, przy rozliczeniu za 2022 rok będzie mógł on ją zastosować.

Wliczenie składki zdrowotnej w koszty

Kolejna z wprowadzonych przez Nowy Ład zmian może się okazać korzystna dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na podstawie karty podatkowej, na podatku zryczałtowanym od przychodów ewidencjonowanych lub na podatku liniowym. Pomimo składki o wysokości 9% dochodu, liniowcy będą mogli wliczyć ją w koszty prowadzenia swojej firmy. Ryczałtowcy będą z kolei mogli obniżyć przychód o 50% kwoty opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Osoby korzystające z karty podatkowej otrzymają natomiast możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o 19% wysokości kwoty składek, które zapłaciły.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *