Roczne sprawozdanie finansowe – czym jest?

program do faktur 08/09/2020 brak odpowiedzi
 

Roczne sprawozdanie finansowe to jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących jednostek gospodarczych. Zgodnie z definicją, stanowi ono uporządkowane przedstawienie sytuacji finansowej i finansowych wyników działalności podmiotu gospodarczego za dany – w tym przypadku roczny – okres. Jego forma jest ściśle określona, a jego złożenie jest niezbędne do zamknięcia roku obrotowego i ksiąg rachunkowych.

Sprawozdanie finansowe – co obejmuje?

Układ sprawozdania finansowego oraz informacje, jakie muszą zostać w nim zawarte, reguluje ustawa o rachunkowości. Zgodnie z jej zapisami sprawozdanie finansowe musi zaczynać się od wprowadzenia, w którym podaje się takie dane, jak:

  • nazwa i siedziba firmy oraz wskazanie właściwego sądu bądź organu prowadzącego rejestr
  • czas trwania działalności jednostki gospodarczej (o ile jest on ograniczony)
  • wskazanie okresu, jakiego dotyczy sprawozdanie finansowe
  • przyjęte zasady rachunkowości, obejmujące metody wyceny aktywów i pasywów oraz pomiaru wyniku finansowego (ustawa pozostawia w tej kwestii pewną dowolność)

Co poza tym? Jeśli sprawozdanie jest sporządzane w sposób łączny, to znaczy jeśli przedstawia dane pochodzące ze wszystkich wewnętrznych jednostek organizacyjnych wchodzących w skład danego przedsiębiorstwa, to taka informacja musi znaleźć się w dokumencie. Podobnie należy podkreślić fakt, że podmiot zakłada kontynuowanie działalności gospodarczej w dającej się przewidzieć przyszłości oraz wskazać, czy nie istnieją czynniki mogące zagrozić dalszemu prowadzeniu działalności. W sytuacji, gdy kilka spółek połączyło się ze sobą i sprawozdanie obejmuje okres, gdy funkcjonowały one już pod jednym szyldem, należy wskazać zastosowaną metodę rozliczenia połączenia.

Składniki majątku

Prawidłowa wycena wszystkich składników majątku jest niezwykle istotna dla prawidłowego sporządzenia sprawozdania finansowego. Pod uwagę należy wziąć:

  • aktywa (obejmują one wartości niematerialne i prawne będące w posiadaniu jednostki oraz środki trwałe)
  • inwestycje długoterminowe (aktywa finansowe oraz nieruchomości oraz wartości niematerialne i prawne, które nie są w bieżącym użyciu)
  • rozliczenia międzyokresowe (chodzi m.in. o aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego)
  • zapasy (np. materiały przeznaczone do użytku własnego oraz produkty lub usługi gotowe, które można odsprzedać, lub które są w trakcie produkcji)
  • należności krótkoterminowe (tu chodzi m.in. o udzielone przez daną jednostkę organizacyjną pożyczki albo zaliczki na planowane dostawy bądź usługi)
  • pasywa (obejmują one kapitał, należne wpłaty na kapitał podstawowy, udziały własne, pozostałe kapitały, zyski i straty oraz odpisy z zysku obejmujące cały rok podatkowy)

Oprócz opisanych wyżej elementów, w rocznym sprawozdaniu finansowym należy ująć rachunek zysków i strat oraz przegląd ekonomiczny firmy. Ten ostatni element dotyczy choćby ważnych wydarzeń, które miały wpływ na rozwój organizacji. Powinny się w nim znaleźć również informacje o planowanych przedsięwzięciach, których celem jest osiąganie jeszcze lepszych wyników finansowych i budowanie lepszej pozycji na rynku.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *