Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia ‒ kiedy jest możliwe?

program do faktur 16/11/2020 brak odpowiedzi
 

Powodów rozwiązania umowy o pracę może być mnóstwo. Jeśli umowa ma charakter na czas określony, może on wynikać ze zmian kadry, przekształcenia profilu działalności itp. Jeśli jednak umowa zawarta jest na czas nieokreślony, powód musi być jasno określony. Może nim być np. ciężkie przewinienie typu stawienie się do pracy pod wpływem alkoholu, zawiniona utrata uprawnień czy brak dyspozycyjności oraz efektywności.

Czym16 jest wypowiedzenie?

Wypowiedzenie umowy o pracę jest oświadczeniem woli jednej ze stron, które ma na celu rozwiązanie umowy stosunku pracy po upływie okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy o pracę może zostać złożone przez pracownika i przez pracodawcę, nie wymaga zgody drugiej strony. Jest to czas, w którym wiadomo już, że pracownik zostanie zwolniony, jednak jeszcze przez okres wypowiedzenia będzie pracował. To okres dobry, by rozejrzeć się za nowym zatrudnieniem bez utraty płynności finansowej, a także czas dla pracodawcy na znalezienie nowego pracownika.

Czas trwania okresu wypowiedzenia umowy o pracę

W zależności od rodzaju umowy, czasu jej trwania oraz okresu zatrudnienia, okresy wypowiedzenia różnią się od siebie. Najkrótszy okres wypowiedzenia obowiązuje przy umowie na okres próbny i wynosi on maksymalnie 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosił 3 miesiące. Znacznie dłuższy czas okresu wypowiedzenia dotyczy umowy na czas określony i nieokreślony. Tutaj głównym czynnikiem jest okres zatrudnienia. Jeżeli wynosił od krócej niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Jeśli pracownik zatrudniony był przez minimum 6 miesięcy, wypowiedzenie trwa 1 miesiąc. Najdłuższy okres wypowiedzenia obejmuje 3 miesiące i dotyczy pracownika, który zatrudniony był w danej firmie minimum 3 lata.

Kiedy możliwy jest brak wypowiedzenia?

Istnieją przypadki, w których możliwe jest rozwiązanie stosunku pracy bez złożenia wypowiedzenia. Kodeks Pracy przewiduje trzy przypadki, w których brak wypowiedzenia jest dopuszczalny. Jednym z nich jest sytuacja, w których pracownik w ciężki sposób naruszy podstawowe obowiązki pracownicze. Drugim przypadkiem jest popełnienie przestępstwa, które uniemożliwia mu pełnienie obowiązków w pełnym wymiarze godzin. Warunkiem jest tu jednak potwierdzenie przestępstwa prawomocnym wyrokiem sądu. Trzecim przypadkiem, w którym dopuszczalny jest brak wypowiedzenia, jest sytuacja, gdy pracownik z własnej winy utraci uprawnienia, które są mu konieczne do wykonywania określonej funkcji.

Warunkiem skorzystania z możliwości zwolnienia pracownika bez okresu wypowiedzenia jest rozwiązanie umowy w terminie nie dłuższym niż jeden miesiąc od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o okolicznościach skłaniających go do zwolnienia pracownika.

Dodatkową sytuacją, w której możliwe jest wypowiedzenie umowy bez winy pracownika i bez wypowiedzenia jest przypadek, gdy pracownik wskutek choroby nie pracuje dłużej niż 3 miesiące, a jego zatrudnienie nie trwa dłużej niż pół roku. Okres niezdolności pracownika do pracy może wynosić też dłużej niż łączny okres pobierania wynagrodzenia, zasiłku i świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli pracownik pracował co najmniej pół roku lub gdy niezdolność pracownika do pracy jest wywołana chorobą zawodową lub wypadkiem przy pracy.

Jeżeli pracownik nie przychodzi do pracy dłużej niż miesiąc, a jego nieobecność nie jest spowodowana chorobą, nawet jeśli jest usprawiedliwiona, pracodawca ma prawo do zwolnienia pracownika bez wypowiedzenia.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *