Ulga na złe długi – łatwiej z niej skorzystać

program do faktur 09/11/2020 brak odpowiedzi
 

Sytuacja nieopłacenia faktury za dostarczenie produktów czy świadczenie usług handlowych to dość powszechny problem. Tworzenie się zatorów finansowych to poważne utrudnienie finansowe, szczególnie w dobie koronawirusa. Jakie szanse mają przedsiębiorcy na uzyskanie należnych płatności?

Czym jest ulga na złe długi i komu przysługuje?

Ulga na złe długi, mówiąc najprościej, jest możliwością korekty podatku z nieuregulowanych przez kontrahenta faktur. Zmianie uległ czas od terminu płatności: wcześniej uzyskanie ulgi od złych długów mogło mieć miejsce w przypadku faktur po 150 dniach od terminu płatności, teraz natomiast czas ten wynosi 90 dni. Co więcej, korekta podatku może dotyczyć całej należności lub jakiejś jej części, która nie została uregulowana. Warto podkreślić, że brak zapłaty faktury w terminie 90 dni od wystawienia rodzi obowiązek korekty przez nabywcę. Wierzyciel natomiast ma prawo skorzystać z korekty, ale nie ma takiego obowiązku.

Dotychczasowe warunki uzyskania ulgi na złe długi

Aby można było skorzystać z ulgi na złe długi, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Po pierwsze, świadczenie usług czy dostawa towarów musi być dokonana na rzecz czynnego podatnika VAT, który nie jest obecnie w trakcie postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego ani nie jest w trakcie likwidacji. Drugim warunek mówi o tym, że wierzyciel i dłużnik muszą być zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT w dniu poprzedzającym dzień złożenia deklaracji podatkowej z korektą, a dłużnik nie może być w trakcie postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego ani w trakcie likwidacji. Trzeci warunek dotyczy daty wystawienia faktury, która dokumentuje wierzytelność. Od dnia jej wystawienia nie może minąć więcej niż 2 lata podatkowe od końca roku wystawienia faktury.

Nowe przepisy uzyskania ulgi na złe długi

Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że warunki uzyskania ulgi na złe długi są zbyt restrykcyjne i niezgodne z unijnym prawem. Według Trybunału Sprawiedliwości prawo do uzyskania ulgi nie powinno zależeć od tego, czy kontrahent jest czynnym płatnikiem VAT, nie powinno tez zależeć od statusu podatnika wierzyciela. Wg TSEU, odzyskanie VAT ma być możliwe również od dłużnika, który jest w stanie upadłości lub likwidacji. Oficjalne zmiany nie zostały jeszcze wprowadzone i ogłoszone, jednak TSUE zachęca, by już teraz składać wnioski o udzielenie ulgi na złe długi.

Pomoc dla przedsiębiorców

Przedsiębiorca nie ma obowiązku informowania dłużnika o skorzystaniu z ulgi. Cały proces odbywa się bez udziału drugiej strony, w zachowanym terminie 90 dni od upływu terminu zapłaty. Wierzyciel musi wykazać, że w przeddzień złożenia korekty podatku, jego dłużnik nie był w trakcie likwidacji czy w trakcie postępowania upadłościowego czy restrukturyzacyjnego. Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorcy jest również fakt, że korekta obejmuje zarówno należny podatek VAT, jak i zmniejszenie podstawy opodatkowania.

Jakie zobowiązania ma dłużnik?

Dłużnik ma obowiązek skorygowania podatku naliczonego od długu, bez względu na to, czy druga strona zadecydowała o korekcie. Jeżeli w ciągu 90 dni od upływu terminu płatności faktury należność nie zostanie uregulowana, dłużnik musi dokonać korekty naliczonego podatku. Ta korekta musi być wykazana w deklaracji podatkowej. Nałożenie tego obowiązku na dłużników ma na celu nakłonienie ich do terminowych spłat należności.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *