Samodzielne prowadzenie księgowości w firmie. Czy to się opłaca?

program do faktur 10/01/2020 brak odpowiedzi
 

Prowadzenie własnej firmy to olbrzymia odwaga oraz odpowiedzialność ze strony przedsiębiorcy. Już sama realizacja celów biznesowych pochłania wiele uwagi, a dochodzą do tego  jeszcze inne, organizacyjne aspekty działalności. Jednym z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych, obszarów jest księgowość. Czy warto zajmować się nią samodzielnie? Na postawione pytanie spróbujemy odpowiedzieć w poniższym artykule. 

Każda, nawet najmniejsza, firma jest zobowiązana do rozliczania się z Urzędem Skarbowym i ZUSem, dlatego też musi prowadzić księgowość. Na przedsiębiorcach spoczywają liczne obowiązki w tym obszarze, między innymi rzetelne dokumentowanie wszystkich procesów gospodarczych, obliczanie i płacenie należnych podatków, a także składek ZUS. Jeśli ktoś czuje się na siłach, to może te wszystkie sprawy załatwiać samodzielnie, ale może też wybrać biuro rachunkowe lub przy większej firmie zatrudnić księgowego.

Samodzielna księgowość 

Samodzielne prowadzenie księgowości wymaga przede wszystkim ogromnej wiedzy. Trzeba wiedzieć, jaki typ rozliczeń można lub należy wybrać, jakie prawa i obowiązki łączą się z każdym z tych typów. Niedopełnienie któregoś z nich, wynikające z niewiedzy, nie jest wytłumaczeniem dla urzędu skarbowego. Podejmując się prowadzenia księgowości samemu musimy się liczyć z tym, że jesteśmy w pełni za nią odpowiedzialni,  niezależnie od tego, czy się na tym znamy czy nie.

W praktyce wygląda to tak, że do programu księgowego ręcznie wprowadzamy dokumenty przychodowe i kosztowe, po czym system wylicza nam należne podatki. Naszym zadaniem jest wystawianie i wprowadzenie dokumentów księgowych. Na ich podstawie prowadzone są księgi i ewidencje. Program sam wylicza nam zobowiązania podatkowe i generuje deklaracje, które należy złożyć w urzędach. System automatycznie księguje dokumenty. Jest to stosunkowo łatwe, natomiast czasochłonne, gdyż należy wprowadzić wiele informacji znajdujących się na dokumencie. Ponadto, musimy pamiętać o wielu dodatkowych elementach jak np. ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych, generowaniu i składaniu deklaracji podatkowych, prowadzeniu rejestru Vat (w przypadku czynnego podatnika VAT).

Kolejnym elementem jest zaliczenie danego wydatku w koszty. Często mamy do czynienia z sytuacją, w której koszt związany z prowadzeniem działalności nie jest kosztem podatkowym.

Biuro rachunkowe

Wybierając zewnętrzną księgowość zyskuje się korzyści na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim nie trzeba się tym zajmować samemu i tracić czasu na poznawanie przepisów, obliczanie podatków i wypełnianie deklaracji. Ważne są także kwestie bezpieczeństwa, a przy kontaktach z urzędami nie ma co ryzykować. W Polsce przepisy zmieniają się bardzo często, więc łatwo coś przeoczyć, co później będzie skutkować poważnymi konsekwencjami. Przy współpracy z biurem rachunkowym to jego pracownicy będą dbali o to, żeby wszystko było w należytym porządku. Biura posiadają także wykupione polisy od odpowiedzialności cywilnej, dzięki czemu w razie jakiś problemów możemy uzyskać rekompensatę za poniesione szkody. Niezwykle cenną zaletą jest również to, że sami możemy się w pełni skupić wyłącznie na swojej działalności. Dzięki temu, że nie musimy się rozpraszać możemy się w pełni poświęcić swojej zasadniczej pracy, rozwijać swoją firmę i generować kolejne dochody, a to jest bardzo wymierna korzyść.

Podsumowując, każde rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony. W przypadku niewielkiej i niezbyt skomplikowanej działalności gospodarczej, prowadzenie księgowości naprawdę nie będzie trudne. W tym kontekście ważny jest jednak wybór dobrego programu księgowego, który zapewni łatwe i wygodne załatwianie wszelkich spraw księgowo-finansowych firmy. Te osoby, które mimo wszystko nie chcą zajmować się kwestiami księgowymi samodzielnie, mogą skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Takie rozwiązanie niesie za sobą koszty, ale zdejmuje z przedsiębiorcy ciężar odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenia z urzędami. Podejmując decyzję należy zgodnie z samym sobą rozważyć, co ma większe znaczenie i wybrać to rozwiązanie, w którym dobre strony są znaczne.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *