Świąteczne uznanie dla pracownika – co trzeba wiedzieć?

Szybka Faktura 28/11/2022 brak odpowiedzi
 

Okres Bożego Narodzenia lub Wielkanocy to czas, w którym wielu przedsiębiorców postanawia obdarować pracowników świątecznym dodatkiem. Jakie formy może przyjąć premia świąteczna, kto ją finansuje i jak ma się ona do kwestii podatków? Sprawdźmy!

Świąteczne uznanie – dobrowolne czy obowiązkowe?

Świąteczne uznanie jest świadczeniem całkowicie dobrowolnym. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia go pracownikom – wyjątek stanowi sytuacja, gdy wzmianka o tego rodzaju premii widnieje w umowie o pracę bądź regulaminie wewnętrznym organizacji. Celem przyznawania uznania świątecznego jest zmotywowanie pracowników i pokazanie, że pracodawca docenia ich pracę. Premia może znacząco wpłynąć na zaangażowanie osób zatrudnionych i ich zadowolenie z pracy.

Rodzaje świątecznego uznania dla pracownika

W firmach, które finansowane są z budżetu państwa, premia świąteczna należy niemal do tradycji. Oprócz ich pracowników coroczne uznania świąteczne w ciekawych formach otrzymują najczęściej osoby zatrudnione w dużych przedsiębiorstwach – m.in. międzynarodowych korporacjach. Nie istnieje jedna konkretna wysokość świątecznego uznania – jego wysokość może wahać się między 100 a 1000 złotych. Forma oraz wysokość premii zależy od kilku czynników – m.in. aktualnej sytuacji finansowej firmy. Możemy wyróżnić kilka najpopularniejszych rodzajów dodatku świątecznego:

  • premia pieniężna;
  • karty prezentowe;
  • bony świąteczne;
  • kosze podarunkowe.

Ostatnia forma uznania świątecznego stosowana jest najczęściej w przypadku, gdy premia gotówkowa mogłaby zostać uznana za zbyt niską, a pracodawcy zależy na podziękowaniu i zmotywowaniu pracownika.

Kto finansuje premię świąteczną?

Uznanie świąteczne może być finansowane z dwóch źródeł. Jednym z nich są fundusze z obrotów, jakie generuje przedsiębiorstwo. Drugim źródłem finansowania premii świątecznej jest Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, obowiązkowy dla pracodawców prywatnych zatrudniających minimum 50 osób. Finansowanie świątecznego uznania dla pracowników z ZFŚS jest możliwe w sytuacji, gdy:

  • przepisy regulujące korzystanie z jego środków umożliwiają finansowanie tego rodzaju działań;
  • wysokość dodatku świątecznego jest uzależniona od sytuacji materialnej, życiowej oraz rodzinnej osób zatrudnionych.

Uznanie świąteczne a opodatkowanie i składki ZUS

Świąteczne uznanie dla pracowników jest dodatkowym wynagrodzeniem, które podlega opodatkowaniu. Firmy zatrudniające mniej niż 50 pracowników często nie prowadzą ZFŚS – wówczas tego typu dodatki finansowane są z funduszy z obrotów przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo musi więc wówczas rozliczać podatki od każdego dodatkowego świadczenia. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy uznanie występuje w formie dodatkowej gotówki, bonu podarunkowego czy kosza ze słodyczami. Wartość świadczeń świątecznych sfinansowanych ze środków firmy należy ponadto wliczyć do podstawy wymiaru składek ZUS.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *