Znasz te pokolenia na rynku pracy?

Szybka Faktura 30/11/2022 brak odpowiedzi
 

W rynku pracy uczestniczą ludzie, których dzieli nierzadko bardzo wiele lat. To, w jakich czasach przyszło im się urodzić, kształtować, a następnie zdobywać swoje doświadczenia zawodowe, ma bardzo duże znaczenie dla ich podejścia do pracy i priorytetów. Przyjrzyjmy się im bliżej i poznajmy charakterystykę pokoleń baby boomers, X, millenialsów i „zetek”.

Pokolenie baby boomers

Pokolenie baby boomers jest obecnie najstarszym spośród obecnych na rynku pracy. Wielu ich przedstawicieli albo już osiągnęło wiek emerytalny, albo się do niego zbliża. Tym mianem określa się osoby, które urodziły się w latach 1946-1964, na fali powojennego wyżu demograficznego. Cechą wyróżniającą pracowników z pokolenia baby boom jest bardzo duże przywiązanie i lojalność wobec swojego pracodawcy. Nierzadką jest sytuacja, że całe swoje życie zawodowe wiążą z jedną firmą, a w swoje obowiązki zawodowe angażują się w 100 procentach. Przez to poświęcenie dla pracy, często trudno jest im zachować work-life balance, a za cenę stabilizacji i dobrych warunków finansowych są w stanie znieść nawet to, że praca nie do końca ich satysfakcjonuje. Drugorzędne znaczenie ma dla nich również atmosfera w pracy. Przedstawiciele pokolenia baby boomers nie przepadają także za zmianami i – co się z tym wiąże – niespecjalnie interesują ich możliwości rozwoju osobistego i pogłębiania swoich kompetencji.

Pokolenie X

Mianem pokolenia X określa się uczestników rynku pracy, którzy urodzili się w latach 1965-1979. Obecnie jego przedstawicieli jest na rynku pracy najwięcej. Definiującym ich doświadczeniem jest upadek PRL. Od pokolenia baby boomersów różnią się głównie tym, że o wiele śmielej i chętniej angażują się w działania, które mogą pomóc im się rozwijać i budować niezależność. Choć są lojalni wobec swoich pracodawców, to jednak chęć osiągnięcia sukcesu i „wybicia się” ośmiela ich do poszukiwania takich warunków, które są im w stanie to zapewnić. Cenią sobie dobra atmosferę w pracy oraz kontakty międzyludzkie.

Millenialsi

Inaczej zwalni pokoleniem Y, millenialsi to osoby urodzone w latach 1981-1995. Wydarzeniem, które w znacznym stopniu zdefiniowało ich ambicje zawodowe oraz sposób funkcjonowania na rynku pracy, było wstąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Badania wskazują na to, że millenialsi są najlepiej wykształconymi pracownikami, bo duża część jego przedstawicieli ukończyła studia wyższe i zna dobrze przynajmniej jeden język obcy. W przeciwieństwie do swoich starszych kolegów, nie wykazują oni aż tak dużego przywiązania do autorytetów i są wielozadaniowi. Dla nich zmiana pracy nie jest czymś niezwykłym – idą do takiej firmy, w której mogą się realizować, rozwijać się i spełniać swoje ambicje. Ważne jest dla nich to, by odczuwać przyjemność płynącą z pracy, ale dużą wagę przywiązują również do poziomu wynagrodzenia. Cenią sobie swobodną, przyjacielską atmosferę pracy, a ponieważ nie przepadają za byciem pod czyimś zwierzchnictwem, często decydują się na pracę w firmie o płaskiej strukturze organizacyjnej albo zakładanie własnych firm.

Pokolenie Z

Popularne „zetki” to najmłodsi uczestnicy rynku pracy. Do tego pokolenia należą osoby urodzone po 1995 roku. Są doskonale zaznajomieni z nowymi technologiami i często nazywa się ich cyfrowymi nomadami. Świetnie odnajdują się w międzynarodowym środowisku pracy. Są bardzo otwarci, kreatywni i ogromne znaczenie ma dla nich zachowanie work-life balance. Często więc decydują się na pracę w trybie zdalnym, dzięki której łatwiej mogą łączyć swoje obowiązki zawodowe z pasjami i zainteresowaniami.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *