Jak wskazuje Kodeks pracy, maksymalny czas pracy w przypadku zatrudnienia na pełen etat to 8 godzin dziennie w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy – a więc 40 godzin w tygodniu. Jaki jest wymiar czasu pracy w 2024 roku?
Ogólny wymiar czasu pracy – przepisy prawa
Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy czas pracy to czas, w którym osoba zatrudniona pozostaje do dyspozycji pracodawcy w miejscu pracy lub innym miejscu, jakie wyznaczono do jej wykonywania. Art. 129 § 1 KP wskazuje, że maksymalny czas pracy może wynosić 8 godzin w ciągu doby i 40 godzin w ciągu 5-dniowego tygodnia pracy na 4-miesięczny okres rozliczeniowy. To właśnie ten wymiar jest podstawą do określenia liczby godzin do przepracowania przez każdego pracownika. Aby wyznaczyć wymiar czasu pracy w konkretnym okresie rozliczeniowym, należy:
- pomnożyć liczbę tygodni przypadających do przepracowania w tym okresie przez 40;
- dodać do otrzymanej liczby liczbę dni, które pozostały do końca okresu rozliczeniowego (od poniedziałku do piątku) pomnożoną przez 8;
- za każde święto wolne od pracy, które przypada w dniu innym niż niedziela, odjąć po 8 godzin.
Szczegółowe zasady obliczania czasu pracy zostały opisane w art. 130 Kodeksu pracy.
Normy czasu pracy w 2024 roku
W 2024 roku liczba dni pracujących wyniesie łącznie 251 dni roboczych, co jest równoznaczne z 2008 godzinami pracującymi. To o jeden dzień więcej niż w poprzednim roku – w 2023 r. liczba dni pracy wyniosła 250, czyli 2000 godzin. Spośród 251 dni w roku obecnym aż 114 dni jest wolnych – to standardowe weekendy oraz 13 dni świątecznych, ustawowo wolnych od pracy.
W dniu innym niż niedziela świąt będzie w tym roku 11 – w niedzielę będziemy z kolei świętować Wielkanoc (31 marca) i Zielone Świątki (19 maja). Najmniejsza liczba godzin pracujących przypada na listopad (152 godziny), z kolei największa – na lipiec oraz październik (184 godziny w każdym z tych miesięcy). W maju, czerwcu i grudniu wypada 160 godzin pracy, a w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, sierpniu i we wrześniu – 168 godzin miesięcznie.
Święta ustawowo wolne, które obniżą wymiar czasu pracy w roku 2024
Ustawowo wolne święta w 2024 roku to:
- poniedziałek 1 stycznia – Nowy Rok;
- sobota 6 stycznia – Trzech Króli;
- niedziela 31 marca – Wielkanoc;
- poniedziałek 1 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny;
- środa 1 maja – Święto Pracy;
- piątek 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja;
- niedziela 19 maja – Zielone Świątki;
- czwartek 30 maja – Boże Ciało;
- wtorek 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny;
- piątek 1 listopada – Wszystkich Świętych;
- poniedziałek 11 listopada – Święto Niepodległości;
- środa 25 grudnia – Boże Narodzenie;
- czwartek 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Pełen etat, ½ etatu, a może ¼ etatu?
W przypadku zatrudnienia na niepełnym etacie (1/2, 1/4 czy 1/8) liczbę godzin pracy zmniejsza się proporcjonalnie do etatu. Jeden dzień pracy pracownika zatrudnionego na pełen etat wynosi 8 godzin, a więc w przypadku „połówki” analogicznie są to 4 godziny. W tygodniu daje to łącznie 20 godzin pracujących, a w ciągu 4-tygodniowego miesiąca – 80 godzin.