Zmiany w Polskim Ładzie. Jak wpłyną na podatki i ulgi?

Szybka Faktura 29/07/2022 brak odpowiedzi
 

W lipcu 2022 roku weszła w życie ustawa Polski Ład 2.0, zwana także ustawą „Niższe podatki”. Zmiany – w porównaniu z wcześniejszą wersją tego programu – obejmują m.in wysokość stawek podatku, sposób jego rozliczania i likwidację niektórych ulg. W niniejszym artykule zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat Polskiego Ładu 2.0.

Obniżenie PIT

Obniżenie stawek podatku PIT z 17 do 12% w pierwszym progu podatkowym jest jedną z najważniejszych zmian, jakie przyniosła ze sobą najnowsza wersja ustawy Polski Ład. Oznacza to, że osoby wykazujące roczne dochody na poziomie od 30 000 do 120 000 złotych, od wypłaty za lipiec 2022 roku otrzymają na konto wyższą kwotę netto. Z tych korzystnych zmian będą mogli skorzystać pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie oraz przedsiębiorcy opodatkowani na podstawie skali podatkowej. Na obniżenie podatku w pierwszym progu podatkowym ustawodawca zdecydował się dlatego, by złagodzić negatywne rezultaty związane ze zniesieniem możliwości odliczenia składki zdrowotnej w PIT.

Zniesienie ulgi dla klasy średniej

Zgodnie z nowymi przepisami, wprowadzonymi w życie wraz z uchwaleniem ustawy Polski Ład 2.0, od 1 lipca 2022 roku przestała obowiązywać Ulga dla klasy średniej. Pierwotnym celem jej wprowadzenia była chęć zrekompensowania niektórym podatnikom niekorzystnych dla nich rezultatów reformy składki zdrowotnej. W praktyce to rozwiązanie okazało się mało efektywne, gdyż przyczyniło się do powstania wielu wątpliwości i problemów podczas wyliczania wysokości wynagrodzeń oraz interpretacji przepisów dotyczących systemu podatkowego. Po likwidacji Ulgi dla klasy średniej dezaktualizacji uległ obowiązek jej naliczania w odniesieniu do dochodów uzyskanych w okresie od stycznia do czerwca 2022 roku. Nie ma też potrzeby, by dokonywać korekt ulgi, która została już wcześniej naliczona.

Obniżenie zaliczek na podatek dochodowy

Bezpośrednią konsekwencją zmniejszenia stawek PIT z 17 do 12% jest obniżenie zaliczek na podatek dochodowy w pierwszym progu podatkowym. Od 1 stycznia 2022 wynosiła ona 5100 złotych, czyli 17% od kwoty 30 000 złotych. Po zmianach, które zaczęły obowiązywać od lipca 2022 roku, kwota ta uległa zmniejszeniu do 3600 złotych, czyli 12% z 30 000 złotych. W przeliczeniu na miesięczne obciążenia podatkowe, kwota zmniejszająca podatek wynosi obecnie 300 złotych, zamiast wcześniejszych 425 złotych.

Pozostałe zmiany

Wśród istotnych zmian, które wniosła ze sobą ustawa Polski Ład 2.0, należy także wymienić możliwość obniżenia podatku o część opłaconej wcześniej składki zdrowotnej, zmiany formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego, rozliczania się przez samotnych rodziców wspólnie z dziećmi oraz przekazania na OPP nie 1%, ale 1,5% swojego podatku. Modyfikacji uległy też preferencje finansowe i społeczne dla rodziców i opiekunów. Wprowadzono m.in. zasadę, że renty rodzinne małoletnich nie są doliczane do dochodów rodziców.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *