Sklep tradycyjny – jak go założyć?

Szybka Faktura 18/08/2022 brak odpowiedzi
 

Chcąc założyć sklep tradycyjny, nie musimy posiadać specjalnych kwalifikacji czy wykształcenia. Nie jest również wymagane otrzymanie żadnej zgody. Liczą się chęci i motywacja do prowadzenia biznesu – jak zatem otworzyć własny sklep? Oto kilka najważniejszych kroków!

Pomysł na sklep i badanie rynku

Zanim ostatecznie zdecydujemy się na założenie własnego sklepu tradycyjnego, warto dobrze zastanowić się nad jego profilem czy lokalizacją. Niezwykle ważna jest wstępna analiza rynku i konkurencji – jeżeli w okolicy znajduje się kilka sklepów z tej samej branży, czasem warto jeszcze raz przemyśleć decyzję. Najlepiej dowiedzieć się, jakiego charakteru sklepu nie ma w bliskiej przestrzeni. Warto wziąć pod uwagę także docelową grupę odbiorców oraz same potrzeby potencjalnych klientów – jeśli sklep ma stanąć niedaleko uczelni, dobrym pomysłem okaże się ksero, z kolei jeżeli ma to być sklepik na osiedlu, sukces odniesie m.in. klasyczny warzywniak czy piekarnia – o ile w danej dzielnicy akurat nie ma kilku takich punktów.

Wymagania związane z założeniem sklepu

Jeżeli planujemy otworzyć sklep, w którym sprzedawany będzie alkohol lub broń, niezbędne jest uzyskanie zgody z urzędu. Ponadto inne wymagania dotyczą sprzedaży artykułów przemysłowych, a inne – sprzedaży żywności. Chcąc otworzyć sklep spożywczy, należy wystąpić o jego zatwierdzenie do Państwowej Inspekcji Pracy szczebla powiatowego – jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia działalności. Każde miejsce, w którym do obrotu wprowadzone są artykuły spożywcze, musi zostać wpisane do rejestru zakładów ze względu na poddanie ich urzędowej kontroli PIP. Warto pamiętać również o tym, że sprzedawana żywność powinna być prawidłowo oznaczona. Wszystkie etykiety muszą być czytelne i dobrze widoczne – zwłaszcza w przypadku danych dotyczących składu, wartości odżywczych czy ewentualnych alergenów. Pomieszczenia, wyposażenie sklepu i osoby mające styczność z żywnością również muszą spełniać konkretne wymogi. Chcąc sprzedawać stacjonarnie alkohol, należy posiadać odpowiedni dokument. Do sprzedaży broni niezbędne jest z kolei uzyskanie koncesji.

Założenie sklepu tradycyjnego – podstawowe kroki

Pierwszy etap otwierania własnego sklepu tradycyjnego to samo podjęcie decyzji związanej z formą prawną firmy. Może to być jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna lub jedna ze spółek handlowych – spółka z o.o., jawna, komandytowa, akcyjna lub komandytowo-akcyjna. Kolejnym krokiem jest decyzja dotycząca opodatkowania dochodów. Do wyboru mamy opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych bądź kartę podatkową. Następnym etapem podczas zakładania sklepu tradycyjnego jest określenie odpowiednich kodów PKD, zależnych od zakresu handlu. Przed zarejestrowaniem własnego sklepu, należy zastanowić się również nad formą prowadzenia księgowości. Warto zorientować się w ofertach internetowych programów do wystawiania faktur, np. Szybka Faktura – to znaczna oszczędność czasu, a tym samym i pieniędzy! Kolejny krok zakładania sklepu tradycyjnego to rejestracja działalności w CEiDG lub KRS. Ostatni etap stanowi założenie firmowego konta bankowego. To wszystko!

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *