PPK- na czym polega i jakie terminy obowiązują pracodawców?

program do faktur 02/11/2020 brak odpowiedzi
 

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to jeden z dobrowolnych systemów oszczędzania. Mówiąc najprościej, jest to program oszczędzania z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb finansowych po ukończeniu 60-tego roku życia.

Na czym polega PPK?

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszła w życie już 1 stycznia 2019 roku. Zakłada ona stopniowe wdrażanie programów dla kolejnych grup pracodawców. PPK cechuje się tym, że ma charakter w pełni dobrowolny i prywatny. Oznacza to, że wszystkie zgromadzone w ramach tego programu środki są prywatną własnością uczestników programu i podlegają one prawom dziedziczenia.

Obowiązek prowadzenia PPK przez pracodawcę

Według ustawy większość pracodawców będzie zobowiązana do stworzenia PPK, jeżeli w ich firmie zatrudniona jest co najmniej jedna osoba. Poza tym pracodawca będzie zobowiązany do automatycznego zapisania pracowników do programu. Sami pracownicy jednak mogą się z tego programu dobrowolnie wypisać.

Terminy wprowadzania PPK

Ustawa określa terminy, które zobowiązują pracodawców do wprowadzenia PPK. Wyznaczone zostały 4 przedziały, w których poszczególni pracodawcy zobowiązani są do wprowadzenia PPK.

  • I tura- od 1 lipca 2019 roku – wdrożenie firm zatrudniających minimum 250 zł (wg stanu na 31. grudnia 2018 r. )
  • II tura- pierwotnie był to okres od 1 stycznia 2020 roku, jednak z racji pandemii COVID-19 termin ten został przesunięty o pół roku, a termin wdrożenia PPK minął 27 października 2020 roku. Dotyczy on firm, które zatrudniają minimum 50 osób.
  • III tura- od 1 lipca 2020 roku, dotyczy firm, które zatrudniają minimum 20 osób (stan na dzień 31 grudnia 2019 roku)
  • IV tura- od 1 stycznia 2021 roku, dotyczy pozostałych podmiotów, w tym również jednostek sektora finansów publicznych.

Terminy zapisania pracowników do programu

Przesunięcie terminu wdrożenia PPK dla grup pracowników firm zatrudniających od 50 do 249 osób spowodował, że wydłużeniu uległ także termin zapisania pracowników do programu. Termin ten minął 10 listopada 2020 roku.

Najważniejsze terminy obowiązujące pracodawców dotyczyły poszczególnych etapów wdrażania systemu. Pracodawca i przedstawiciele wybrani spośród kadry pracowniczej musieli najpierw wybrać instytucję finansową, która przejmie środki zaoszczędzone przez uczestników programu. Termin na dokonanie tego wyboru upłynął 25 września.

Do 27 października pracodawca zobowiązany był zawrzeć umowę regulującą zarządzaniem PPK z instytucją finansową, a do 10 listopada miał obowiązek zawarcia ostatecznej umowy pracodawcy z instytucją finansową i dołączenia do tej umowy pełnej listy uczestników programu. Do dnia 15 grudnia 2020 roku lub 15 stycznia 2021 roku ‒ w zależności od terminu wpływu wynagrodzenia ‒ pracodawca ma obowiązek odprowadzenia pierwszych składek uczestników programu.

Pozostałe podmioty zatrudniające i jednostki sektora finansów mają obowiązek wprowadzenia PPK taki, jaki ustalono pierwotnie, a upływa on 1 stycznia 2021 roku. Termin zawarcia umowy o zarządzanie PPK dla sektora finansów minie 26 marca 2021, a dla pozostałych podmiotów 23 kwietnia 2021 roku. Umowa o prowadzenie PPK w przypadku sektora finansów publicznych musi zostać zawarta do dnia 10 kwietnia 2021 roku, a w przypadku pozostałych podmiotów- do 10 maja 2021 roku.

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *