Szkolenie BHP – jakie obowiązki ma pracodawca?

program do faktur 23/10/2020 brak odpowiedzi
 

Niezależnie od formy prowadzonej działalności, obowiązkiem pracodawcy jest przeszkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zaznajomienie pracowników z przepisami bezpieczeństwa, a także zagwarantowanie im bezpiecznych warunków pracy. Jakie jeszcze obowiązki spoczywają na pracodawcy?

Szkolenia BHP

Każdy pracownik przed podjęciem pracy powinien przejść szkolenie BHP oraz zapoznać się z zagrożeniami, związanymi z wykonywaniem danego zawodu. Obowiązkiem pracodawcy jest przeszkolenie go na własny koszt w godzinach pracy, a także regularne przeprowadzanie szkoleń okresowych. W szkoleniu BHP powinni wziąć udział wszyscy pracownicy, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy, funkcji czy stanowiska. Dzięki temu zyskają niezbędną wiedzę na temat bezpieczeństwa i higieny pracy, udzielania pierwszej pomocy osobom, które uległy wypadkowi czy postępowania w sytuacjach awaryjnych – zagrożenia zdrowia bądź życia.

Bezpieczne warunki pracy

Kolejnym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom bezpiecznych warunków w miejscu pracy. W myśl przepisów (art.207 kp pkt.1) to właśnie on ponosi główną odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa oraz higieny w zakładzie pracy. Pracownicy powinni zostać zaznajomieni z instrukcjami oraz wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa w miejscu pracy. Instrukcje te pozwalają na skuteczne zabezpieczenie przed wypadkami czy różnego rodzaju niebezpieczeństwami związanymi z pracą na danym stanowisku, na przykład przy obsłudze konkretnych maszyn. Pracodawca jest również zobowiązany do:

  • kontrolowania, czy przepisy BHP są przestrzegane w miejscu pracy i reagowania na uchybienia w tym zakresie;
  • przestrzegania zaleceń społecznego inspektora pracy;
  • uwzględniania potrzeb wszystkich pracowników, w tym osób niepełnosprawnych, kobiet w ciąży, karmiących piersią czy pracowników młodocianych;
  • podejmowania środków, mających na celu zapewnienie jeszcze lepszych i bezpieczniejszych warunków pracy;
  • zapewnienie higienicznych warunków w miejscu pracy.

Obowiązki pracodawcy a pierwsza pomoc

W przypadku zagrożenia zdrowia bądź życia pracownika pracodawca niezwłocznie powinien zadbać o udzielenie pierwszej pomocy. Do jego obowiązków należy bowiem:

  • zapewnienie niezbędnych środków przeznaczonych do udzielenia pierwszej pomocy, ewakuacja pracowników w sytuacji zagrożenia, na przykład pożaru;
  • wyznaczenie pracowników, których zadaniem będzie udzielenie pomocy bądź ewakuacja;
  • nieustanna łączność z odpowiednimi służbami, specjalizującymi się w udzielaniu pomocy w nagłych wypadkach (np. ratownictwo medyczne, służby ochrony przeciwpożarowej).

W przypadku pojawienia się jakiejkolwiek sytuacji stwarzającej zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników pracodawca ma obowiązek bezzwłocznego poinformowania o tym osób, które przebywają na zakładzie pracy. Oprócz tego musi podjąć działania mające zapewnić im bezpieczeństwo oraz dostarczyć szczegółowe instrukcje dotyczące oddalenia się w bezpieczne miejsce.

 

Wystawiaj faktury w naszym systemie

Wypróbuj przez 45 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *